Rusya ile İran'ın S-300 anlaşmasına ABD'den tepki

Pentagon Sözcüsü Cook, "Bu sistemler İran’a satılsa bile biz kendi imkan ve kabiliyetlerimizden eminiz. Bu sistemler yerleştirilirse ABD Başkanı tüm askeri seçeneklere sahip" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.08.2015 - 23:16

Rusya ile İran'ın S-300 anlaşmasına ABD'den tepki

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Rusya'nın İran'a S-300 füze sistemleri satması halinde ABD Başkanı Barack Obama'nın elinde "tüm askeri seçeneklerin bulunduğunu" söyledi. 

Pentagon Sözcüsü Cook, düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın İran'a vereceği S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerini yakında teslim edeceğine yönelik haberleri değerlendirdi. Bu konuya dair uzun süredir kaygılarını dile getirdiklerini aktaran Cook, bölgedeki müttefiklerinin güvenliklerini ciddiye aldıklarını kaydetti.

Cook, "Spekülasyona girmeyeceğim ama konuyu takip ediyoruz. Bu sistemler İran’a satılsa bile biz kendi imkan ve kabiliyetlerimizden eminiz. ABD Başkanı'nın ihtiyacı olan tüm seçeneklerin elinde olacağına dair güvenimiz tam" diye konuştu. 

"Seçeneklerden neyi kastettiğine" yönelik soru üzerine Cook, bunların askeri seçenekler olduğunu söyledi. Cook, bu sistemlerin İran'a yerleştirilmesi halinde ABD Başkanı'nın elinde "seçenekleri olacağını" yineledi.

Rusya'nın İran'a vereceği S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin bu sene içinde teslim edileceği iddia edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...