Rusya muhalefetinin sesi 25 gün sonra serbest

Rusya’da seçimlerin ardından yükselen iktidar karşıtı protestolarda başı çeken muhalif eylemci Sergey Udaltsov, 25 günlük gözaltı süresinin ardından serbest bırakıldı.

05.01.2012 - 11:37

Rusya muhalefetinin sesi 25 gün sonra serbest

Rusya’da seçimlerle birlikte patlak veren protesto gösterilerinde, muhalifetin başını çeken isimlerden Sergey Udaltsov serbest bırakıldı. 34 yaşındaki Udaltsov’u Moskova’daki tahliye gününde muhalif eylemciler, gazeteciler ve ailesi yalnız bırakmadı. Udaltsov, eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

'4 ŞUBAT'TA SOKAKLARDAYIZ'
Udaltsov , ‘Benim serbest bırakılmam kamuoyunun büyük baskısının bir sonucu, bunu ben anladım siz de anlayın. Hiçbir provakasyon dışarıda tutulmamalı. Hepinizi konfor alanınızdan dışarıya çıkmaya çağırıyorum, yurttaşlık hakkımız gereği yeni barışçıl gösteriler düzenleyeceğiz. Şüphesiz ki 4 Şubat’ta sokaklardayız’ ifadelerini kullandı.

Euronews'in haberine göre, Udaltsov, 4 Aralık’ta izinsiz gösteri yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Rus yetkililer ise Udaltsov’un serbest bırakılması için birçok gösteri yapan muhaliflere, bir daha bu konu için eylem yapmalarını yasaklamıştı.

Gözaltına alınmasının ardından uluslararası kamuyounun da dikkatini Rus muhalefetine çeken Udaltsov son bir ayının çoğunu açlık grevinde geçirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...