Rusya S-300'leri İran'a yolluyor

Rus basını, S-300 hava savunma sistemlerinin ilk hissesinin, yarın gemiyle İran'a gönderileceğini duyurdu.

Anadolu Ajansı 18.02.2016 - 07:39 | Son Güncelleme : 18.02.2016 - 07:40

Rusya S-300'leri İran'a yolluyor

Rusya'nın, İran'a sattığı S-300 hava savunma sistemlerinin ilk partisini, yarın Hazar denizi üzerinden gönderileceği bildirildi.

Rus Ria Novosti ajansının İran'ın Genelkurmay Başkan Yardımcısı Mustafa Azadi'nin yaptığı açıklamalara dayandırdığı haberde, S-300 hava savunma sistemlerinin ilk hissesinin, yarın, Hazar denizi kıyısında yer alan Astrahan kentindeki bir limandan gemiyle gönderileceğini duyurdu.

Haberde, çalışma ziyareti çerçevesinde Rusya'da bulunan İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'ın da perşembe günü Astrahan'da düzenlenecek kapalı uğurlama törenine katılacağı belirtildi.

S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a ulaştığı limanda resmi karşılama töreni yapılacağı bildirildi.

Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma sistemi satışı konusunda anlaşmış, ABD ve İsrail imzalanan anlaşmaya sert tepki göstermişti.

Rusya, 2010'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik silah ambargosu kararı almasının ardından S-300 anlaşmasını tek  taraflı askıya aldığını açıklamıştı. İran, Rusya'nın kararını uluslararası tahkim mahkemesine taşıyarak 4 milyar dolarlık dava açmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Nisan 2015'te imzaladığı kararnameyle, S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin İran'a teslimatına yönelik yasağın kaldırıldığı bildirilmişti. Tahran yönetimi de S-300'lerin teslim edilmesi halinde tahkimdeki davayı geri çekeceğini açıklamıştı.

Rus devlet teknoloji şirketi RosTec Genel Müdürü Sergey Çemezov, İran ve Rusya arasında S-300'lerin Tahran'a teslim edilmesi için yeni bir anlaşma imzalandığını ve anlaşmanın yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

Uçaklara ve balistik füzelere karşı etkili olan uzun menzilli S-300 hava savunma füzeleri, eski Rus teknolojisi ile üretilmesine rağmen halen dünyanın etkili hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...