Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexandre Lukaçeviç, konferansa hangi ülkeler ile kimlerin katılacağı ve gündemi konusunda bilgilendirilmediklerini belirterek, "Asıl önemlisi, bu girişimin asıl hedefinin ne olduğu açık değil. Bu durumu dikkate alınca, Tunus'taki konferansa katılmamız olasılığı bulunmuyor" dedi. Sözcü, Moskova'nın bunu, Suriye'de bir tarafın diğer tarafa karşı iç çatışmasına destek amacıyla bir uluslararası koalisyon kurma niyeti olarak değerlendirdiğini kaydetti.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Suriye'de ateşkesi sağlamak için devreye girdi. Örgüt ülkede, yönetim ve muhaliflerle görüşüyor. Hedef, ateşkesi sağlamakla birlikte Humus ve Hama kenti gibi çatışma bölgelerine yardım ulaştırmak. Muhalif kaynaklar, son çatışmalarda 31 kişinin hayatını kaybettiğini, Humus kenti çevresinde ordunun kuşatmayı iyice güçlendirdiğini belirtiyor. Birleşmiş Millletler’e göre, 11 aydır devam eden çatışmalarda 7 bin kişi hayatını kaybetti.

RUSYA: BM SURİYE'YE TEMSİLCİ GÖNDERSİN
Rusya, Birleşmiş Milletler'in güvenlik ve insani yardım konusunda yardımcı olmak üzere Suriye'ye özel bir temsilci göndermesini istiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığının sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yayımlanan mesajında, BM Güvenlik Konseyi'nin BM Genel Sekreteri'nden Suriye'ye özel bir temsilci göndermesini istemesini önerdikleri belirtildi. Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitaly Churkin, BM'nin Suriye'deki insani sorunların çözümüne yardımcı olması gerektiğini söylemişti.