İlişkili Haberler

Rus savaş uçaklarının, Suriye'de IŞİD'in başkenti Rakka'ya düzenledikleri hava saldırılarında uluslararası anlaşmalarla yasaklanan beyaz fosfor bombası kullandıkları öne sürüldü.

Rakka'da bulunan IŞİD karşıtlarından oluşan ve “yurttaş gazeteciliği faaliyetleri yürüterek IŞİD yönetiminde yaşamanın nasıl olduğunu dünyaya göstermeye çalışan "Rakka Sessizce Katlediliyor" adlı insan hakları grubu, Rus savaş uçaklarının Rakka'da sivillerin yaşadığı bölgelere 13 Kasım'dan beri beyaz fosfor bombaları attığını ileri sürdü.

Rakka'ya yönelik saldırılarda daha önceden de kimyasal silah kullanıldığını öne süren gruptan yapılan son açıklamada, “Rakka bugün de fosfor bombalarıyla vuruldu" ifadesi kullanıldı. İnsan Hakları Grubu, koalisyon ve Rus uçaklarının IŞİD'e yönelik saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin de kaydını tutuyor.

HEM DERİYİ HEM KEMİKLERİ YAKIYOR

Fosfor bombaları son derece zehirli oldukları ve insan bedeninde hem deriyi hem de kemikleri yaktığı için Cenevre Anlaşması'yla yasaklanmış durumda.

Bu silahı kullananlar “savaş suçu" işlemiş kabul ediliyor. Beyaz fosfor normalde dünya ordularında geceleri aydınlatma amaçlı, gündüzleri de sis bombası amaçlı kullanılıyor.