Rusya Suriye'ye savaş gemisi gönderiyor

Şiddet olayları nedeniyle Şam'a savaş uçağı sevkiyatını durdurduğunu açıklayan Rusya, Suriye'ye savaş gemilerinden oluşan bir filo göndereceğini duyurdu.

Haberler 10.07.2012 - 15:19

Rusya Suriye'ye savaş gemisi gönderiyor

Rusya dün Suriye'deki şiddet olayları nedeniyle yıl sonuna kadar bu ülkeye göndermeyi planladığı 40 adet Yak-130 tipi savaş uçağının sevkiyatını durdurduğunu açıklamıştı.

Rusya'nın bu kararı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'dan desteğini çekiyor şeklinde yorumlanmıştı. Ancak bugün Rusya'dan farklı bir hamle geldi.

Rus haber ajansı Interfax, Moskova'nın, Suriye'nin Tartus limanında bulunan deniz üssüne savaş gemilerinden oluşan bir filo gönderdiğini duyurdu. Rusya'nın gönderdiği filoda anti-denizaltı gemisi de bulunduğu belirtildi.

Interfax haber ajansına açıklama yapan bir Rus askeri yetkili, Rus amiral Şabanenko yönetimdeki filonun Kuzey Buz Denizi'ndeki Severomorsk limanından, Akdeniz'e doğru yola çıktığını söyledi.

'EĞİTİM AMAÇLI'
Konuyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. açıklamada, Kuzey Atlantik'e doğru yola çıkan gemilerin, ''Savaş eğitimi'' amacıyla bölgeye gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, Rusya'nın Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarına ait savaş gemilerinin Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz'de ''Savaş eğitimi'' yapacakları ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...