Rusya Suriye'yi ikinci kez İran'dan vurdu

Rus savaş uçakları bugün de İran'daki Hamedan üssünden havalanarak Suriye'deki hedefleri vurdu. Operasyonun ikinci gününde de IŞİD ve Nusra Cephesi'ne ait hedefler imha edildi. ABD ise, İran ve Rusya arasında artan bu işbirliğine tepkili.

NTV Haber 17.08.2016 - 13:02

Rusya Suriye'yi ikinci kez İran'dan vurdu

Suriye'deki operasyonlarını ve Ortadoğu'daki etkisini artıran Rusya, Suriye'yi ikinci kez İran'daki Hamedan üssünden vurdu.

Rus Tupolev 22M3 ve Sukhoi-34 savaş uçakları Suriye'yi bombalamak için İran'ın kuzeybatısındaki Hamedan üssünden havalandı.

Halep, İdlib ve Deyr ez Zor'daki IŞİD ve adını Fetih El Şam olarak değiştiren El Nusra Cephesi hedefleri vuruldu. Cephanelikler, komuta merkezleri ve eğitim kampları imha edildi. 150 militanın öldürüldüğü belirtildi.

Böylelikle Suriye'deki hedefleri vurmak için Rusya ilk kez bir başka ülkenin topraklarını kullanmış oldu.

İran da, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bir yabancı ordunun operasyon için topraklarını kullanmasına izin verdi.

"ŞAH DÖNEMİNDE BİLE OLMAMIŞTI"

ABD'li yetkililer, İran'ın bu kararını tarihi olarak nitelendirerek, "Bu Şah döneminde bile olmamıştı" açıklaması yaptı.

Rusya'nın İran'a savaş uçakları konuşlandırması Ortadoğu'da daha etkin rol oynamak istediğinin bir göstergesi olarak da yorumlanıyor.

Rusya'nın İran'daki üssü kullanmasıyla hem savaş uçaklarının uçuş mesafesi kısaldı. Hem de uçaklar daha fazla bomba taşıyabiliyor. Ancak İranlı yetkililer, Rusya'nın bu üssü kalıcı olarak kullanmayacağının altını çizdi. İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "Rusya'nın İran'da kalıcı üssü bulunmuyor" dedi.

ABD'DEN İRAN-RUS İŞBİRLİĞİNE TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner ise, Rusya ve İran arasındaki bu yeni işbirliğini "talihsiz" olarak niteledi. ABD'li sözcü Toner, Rusya'nın İran'a askeri uçak sevkini yasaklayan BM kararını ihlal edip etmediğinin araştırılacağını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...