NTV

Rusya ve Ukrayna arasında Churkin taziyesi gerginliği

Anadolu Ajansı

Dünya

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik, hayatını kaybeden Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamaya da yansıdı.

İlişkili Haberler

Ukrayna'nın dönem başkanlığındaki BMGK'dan Churkin'in ölümüne ilişkin yapılan açıklamanın yeterince güçlü olup olmadığı iki ülke arasında tartışma konusu oldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, BMGK'da Ukrayna'daki krizin ele alındığı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Churkin'in ölümüne ilişkin konsey adına yayımlanan açıklamanın "uygun" olduğunu söyledi.

Klimkin, Ukrayna'nın BMGK'da Rusya'ya taziyelerini ilettiğini ve konseyin şubat ayındaki başkanı olarak üye ülkelerden bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarını istediğini belirterek, Ukrayna'da birisi hayatını kaybettiğinde o kişi hakkında ya olumlu konuşulduğunu ya da hiçbir şey söylenmediğini ifade etti.

Rusya ise Ukrayna'yı Churkin ile ilgili daha güçlü bir bildirinin kabulünü engellemekle suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ukrayna'nın daha güçlü bir açıklamayı bloke ettiği ve bunun "Hristiyan değerlerine aykırı, iyilik ve kötülük tanımlarının ötesinde olduğu" değerlendirmesinde bulunmuştu.

TRUMP'TAN CHURKİN İÇİN TAZİYE MESAJI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, hayatını kaybeden Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin için Rusya halkı ve yönetimine taziyelerini ilettiği bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın Churkin'in ani ölümünü üzüntüyle öğrendiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Başarılı bir diplomat olan Büyükelçi Churkin, 10 yılı aşkın süredir New York'ta ABD'li muhataplarıyla çalıştı. Zaman zaman Amerikalı yetkililer Rus muhataplarıyla görüş ayrılığına düşmüş olsa da Büyükelçi Churkin, küresel güvenlikle ilgili kritik konularda ABD ile beraber çalışma noktasında rol oynadı. Başkan, Amerikan halkının Rus halkı ve yönetimine taziyelerini sunuyor"

CHURKIN'E OTOPSİ YAPILDI

Öte yandan Rus misyonunda aniden rahatsızlanarak yaşamını yitiren Churkin'e New York'ta otopsi yapıldı.

Tıbbi uzmanlar, otopsinin ardından Rus Büyükelçi Churkin'in kesin ölüm nedeninin tespiti için daha fazla test yapılması gerektiğini açıkladı.

Rusya'nın BM Daimi Temsilciliği görevini 2006 yılından itibaren yürüten Vitaly Churkin, dün sabah Rus misyonunda aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Churkin, hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

ETİKETLER