Rusya ziyareti öncesi Davutoğlu'na telefon

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry iki günlük ziyaret için Rusya'da. Kerry, Moskova ziyareti öncesi Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, "Suriye" konuşuldu.

07.05.2013 - 15:34

Rusya ziyareti öncesi Davutoğlu'na telefon

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'daki temasları öncesinde son bir durum değerlendirmesi yapmak için dün akşam Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu aradı.

Başta Suriye konusunun ele alındığı görüşmede Davutoğlu, Banyas'taki katliamla ilgili Türkiye'nin tepkisini paylaştı. Davutoğlu, uluslararası toplumun bir an önce katliamlara "dur" demesi ve etkin adımlar atması gerektiğini bir kez daha dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise, Suriye'deki gelişmelerin çok endişe verici olduğunu ve Rusya'daki temasları sırasında bu konuyu ayrıntılı olarak ele alacağını söyledi.

SURİYE BİRİNCİ GÜNDEM MADDESİ
İki günlük resmi ziyaret için Moskova'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, temaslarında ilk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

Putin'in ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecek Kerry'nin temaslarında, Suriye krizi başta olmak üzere Rusya-ABD ilişkileri, füze kalkanı sistemi ve İran'ın nükleer programı gibi önemli konuların ele alınması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kerry'nin ziyaretine ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumlu geçmesini umut etiğini belirtmişti.

Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Moskova'da bulunan Kerry, Lavrov ile dördüncü kez görüşecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...