Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Libya'ya yönelik operasyonla ilgili olarak medeniyetler çatışmasına yol açabilecek, "Haçlı seferi" şeklinde değerlendirmelerin yapılmaması gerektiğini söyledi.

Medvedev, bir kaç saat önce batının Libya'ya yönelik müdahalesini "Haçlı seferi çağrısı gibi" şeklinde değerlendiren Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in adını anmadı.

Gazetecilerin Kremlin Basın Sözcüsü Natalya Timakova'ya Medvedev'in "Haçlı seferi" ifadeleriyle kimi kastettiği yolundaki sorusu üzerine, "Sayın Medvedev (Libya lideri Muammer) Kaddafi ve bu tip terimler kullanan herkesi kastetti" yanıtını verdi.

Analistler, 2012 yılında devlet başkanlığı seçimlerinin yapılacağı Rusya'da Medvedev'in ilk kez Putin'i bu kadar doğrudan eleştirdiğine dikkat çekiyorlar.

"Russia in Global Affairs" dergisi editörü Fyodor Lukyanov, şu ana kadar Putin ve Medvedev tandemiyle ilgili spekülasyonlardan rahatsız olduğunu belirterek, "Ancak şimdi bana pozisyonlarında ilk defa ciddi bir ayrılık var gibi geliyor" dedi.

Putin bugün yaptığı açıklamada, Libya'ya yönelik harekatı "Haçlı seferi" çağrısına benzeterek, Libya'ya yönelik müdahaleyi Irak'ın işgaliyle kıyaslamış ve bunun Rusya'nın ordusunu güçlendirmesinin haklılığını ortaya koyduğunu söylemişti.