Rusya'da 'halkı düşünmeyen yapılara' denetim

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'başkası için çalışan ama kendi insanını düşünmeyen yapılar' olarak nitelendirdiği STK'lara denetim geliyor.

Haberler 06.07.2012 - 15:54

Rusya'da 'halkı düşünmeyen yapılara' denetim

Rusya Parlamentosu Alt Meclisi Duma'da bugün, STK'lara yönelik yeni düzenlemeler görüşülecek. Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik yeni yasa tasarısı, birçok yaptırımı beraberinde getirecek.

İktidardaki Birleşik Rusya Partisi milletvekili Aleksandr Sidyakin tarafından teklif edilen yasaya göre, yabancı ülkelerden maddi destek alarak Rusya'da iç politikayı etkilemeye çalışan STK'ların kendilerini, 'yabancı temsilci' olarak nitelendirmeleri isteniyor.

Ayrıca bu tür STK'ların yıllık maddi gelirlerini raporlayarak kamuoyuna açıklamaları öngörülüyor. Yasaya uymayanları hapis ve para cezası verilmesi de gündemde.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, başbakan olarak Aralık ayında yaptığı açıklamada, ülkedeki sivil protesto gösterilerinin ABD tarafından teşvik edildiğini ve bu kapsamda birçok STK'ya milyonlarca dolar aktarıldığını açıklamıştı. Putin, daha önce yaptığı başka bir konuşmada ise STK'ları, "başkası için çalışan ama kendi insanını düşünmeyen yapılar" olarak nitelendirmişti.

Sayfa Yükleniyor...