Rusya’da intihar saldırısı

Rusya’nın güneyindeki Volvograd kentinde yaşanan patlamada 17 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Haberler 29.12.2013 - 11:27

Rusya’da intihar saldırısı

Rusya’da Ekim ayında intihar saldırısı yaşanan Volvograd kentinde yine bir patlama yaşandı. Rus basını, tren istasyonuna düzenlenen intihar saldırısında 17 kişinin öldüğünü belirtti. Rusya Terörle Mücadele Komitesi, en az 40 kişinin de yaralandığı saldırının bir kadın intihar bombacısı tarafından düzenlendiğini belirtti.

Rusya İçişleri Bakanlığı, saldırının istasyonun ikinci katında gerçekleştiğini belirtirken, güvenlik yetkilileri patlamanın zemin katta, metal dedektörlerin önünde yaşandığını bildirdi.

İntihar saldırısının, son üç yılda gerçekleşen en kanlı terör eylemi olduğu belirtildi.

Volvograd’da 21 Ekim tarihinde bir kadın intihar bombacısının üzerindeki bombayı patlatması sonucu da 7 kişi ölmüştü.

Pyatigorsk kentinde iki gün önce bir araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu da 2 kişi hayatını kaybetmişti. Rus yetkililer, Şubat ayında Kış Olimpiyatları'nın düzenleneceği Soçi'nin güneyindeki kentte yaşanan patlama sonrasında alarma geçti.

'KARA DUL' ENDİŞESİ ARTIYOR
Çeçen lider Doku Umarov, Temmuz ayında yaptığı videolu açıklamada, Rusya'nın 2014 Kış Olimpiyatları'nı düzenlemesini engellemek için 'maksimum güç' kullanılmasını emretmişti. En son saldırı, Çenen kadın militanlardan oluşan 'Kara Dul' örgütüne yönelik endişeleri de artırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Volvograd'da yaşanan intihar saldırısının ardından güvenlik önlemlerinin artırılmasını emretti. Güvenlik yetkilileri, havaalanı ve tren istasyonlarında yeni önlemler alınacağını duyurdu.

Putin, 2000 yılında ilk kez devlet başkanı seçildiğinde Çeçen militanlara karşı operasyon başlatmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...