NTV

Rusya'da tren raydan çıktı: 39 ölü

Anadolu Ajansı

Dünya

Moskova-Saint Petersburg seferini yapan bir yolcu trenin yaptığı kazada 39 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı belirtildi. İç istihbarat servisi FSB olaya bir bombanın neden olduğunu açıkladı.

Rusya'da, Moskova-Saint Petersburg seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu 39 kişi hayatını kaybetti.

Itar Tass Ajansı'nın Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve bir demiryolu yetkilisine dayanarak verdiği haberde, ölü sayısının 39'a çıktığı, yaralı sayısınınsa 87 olduğu belirtildi.

Bu arada, Interfax Ajansı'nın Rusya güvenlik güçlerinden bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, ''demiryolu yakınında 1 metre çapında bir havan topu mermisi çukuru bulunduğu ve görgü tanıklarının kazadan önce güçlü bir ses duyduklarını söylediklerini, tüm bunların olası bir saldırının kanıtları olabileceği'' kaydetti.

Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Aleksandır Bortnikov, yolcu treninin raydan çıkmasına bir bombanın yol açtığını söyledi.

Rus haber ajanslarına göre Bortnikov, Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı görüşmede olaya, 7 kilogram TNT'nin patlayıcı gücüne eşit bir bombanın yol açtığını belirtti.Olay yerine birçok kurtarma görevlisi, doktor ve polis gönderildiği açıklandı.

Rusya Demiryolları Sözcüsü, kazanın hemen ardından yaptığı açıklamada, 'Nevski Express' adlı trenin 4 vagonunun Rusya'nın Novgorod bölgesinde raydan çıktığını ve kazada yaralananlar olduğunu söylemişti.

Aynı tren hattı daha önce terör saldırılarına hedef olmuştu.