Çeçen milislere ait bir internet sitesinde yayınlanan mektupta, 17 Ağustos’ta Sibirya'nın Hakasya bölgesinde bulunan Sayano-Şuşenskaya hidroelektrik santralindeki patlamaya, milisler tarafından yerleştirilen bir bombanın neden olduğu yazıldı.

İlişkili Haberler


Doku Umarov'un liderliğini yaptığı Şehitler Taburu' adındaki bir örgüt adına yapılan açıklamada, “zaman ayarlı olarak kullandığımız bomba tahminimizden daha büyük hasara neden oldu” denildi.

Mektupta ayrıca , Çeçen militanların Rusya’ya karşı ekonomik savaş ilan ettiği belirtilerek, çok sayıda direnişçi grubun, gaz ve petrol hatlarıyla, enerji santrallerine ve elektrik hatlarına saldırmak üzere ülke içinde dağıldığı iddia edildi.

Çeçen örgütünün iddiasına kısa süre içinde Rusya'dan yalanlama geldi. Rus savcılığı, iç güvenlik servisi FSB'nin bomba uzmanlarının kaza bölgesinde yaptıkları incelemelerde herhangi bir patlayıcı izi bulmadıklarını açıkladı.

Diğer tarafta patlama sonucunda ölenlerin sayısının 26’ya çıktığı açıklandı. Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığından yapılan açıklamada, santralin su basan türbin odasından dün gece çok sayıda cesedin çıkarıldığı, kaybolanların sayısının 49'a düştüğü kaydedildi.