Rusya ABD'de keşif uçuşu yapmak istiyor

Rusya, ABD üzerinde gelişmiş dijital kameralar yerleştirilmiş uçaklarla keşif uçuşları yapmak için Açık Semalar Danışma Komisyonu'ndan izin istedi.

Anadolu Ajansı 22.02.2016 - 12:41

Rusya ABD'de keşif uçuşu yapmak istiyor

ABD Kongresi'nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Rusya'nın merkezi Viyana'da bulunan Komisyon'dan ABD üzerinde yüksek teknoloji ürünü sensörlerle donatılmış uçakla keşif seyirleri yapmasına izin verilmesi için
resmen talepte bulunacağını belirtti.

ABD'li istihbarat yetkilileri ve üst rütbeli askerler, bu tür uçuşların Moskova yönetiminin ABD ile ilgili istihbarat toplamasını sağlayacağı uyarısında bulunuyor.

Rusya ve ABD askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı (ASA) imzalayan 34 ülke
arasında yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın son raporuna göre Moskova, ASA çerçevesinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Obama yönetiminin Rusya'nın bu talebini nasıl karşılayacağı da merakla bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili de ASA'ya taraf olan ülkelerin henüz Rusya'nın talebiyle ilgili bildirim almadığını belirterek, anlaşmanın 120 gün öncesinde bildirim gerektirdiğinden Rusya'nın bu uçuşlara onay almasının yazdan önce hayata geçmeyeceğine işaret etti.

TÜRKİYE İZİN VERMEMİŞTİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik arttırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992 yılında imzaya açılan ASA'ya Türkiye de taraf.

Rusya, 2-5 Şubat 2016 tarihlerinde ASA çerçevesinde Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, gözlem uçuşunun rotası üzerinde ASA çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Anlaşma kapsamında talep edilen uçuşlar, gözlem uçuşunun yapılacağı ülke ve uçuşu gerçekleştirecek ülke arasında, rota üzerinde mutabakata varılması halinde icra edilebilmektedir. Bu bağlamda, Rusya Federasyonu'nun 2-5 Şubat 2016 tarihleri için talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemiştir" ifadesini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...