Rusya'dan ABD'ye Kırım Tatarları cevabı

Kremlin basın sözcüsü Dmitriy Peskov, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin "aşırıcı örgüt" kapsamına alınarak faaliyetlerinin durdurulması kararının "Rusya'nın iç meselesi" olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.04.2016 - 13:57

Rusya'dan ABD'ye Kırım Tatarları cevabı

Moskova'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Peskov, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'ya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin "aşırıcı örgüt" kapsamına alınması ve faaliyetlerinin durdurulması kararını geri alma çağrısını değerlendirdi.

Peskov, "Bu konu Rusya'nın iç meselesidir. Rus yargısında olan bir konu hakkında diğer ülkelerin görüşlerini dinlemeyi mümkün ve gerekli görmüyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi "demokratik bir kurum" olarak tanımlanmış ve Meclis'in uzun yıllardır yeterince temsil edilememiş ve tarihte baskı görmüş Kırım Tatar halkını temsil eden bir yapı olduğu hatırlatılmıştı.

Meclisin aynı zamanda Kırım Tatarlarının kültürünün muhafaza edilmesi ve ayrımcılıktan korunması için önemli bir bağımsız ses olduğu vurgulanmıştı.

Rusya Adalet Bakanlığı, 18 Nisan'da Kırım Tatar Milli Meclisi'nin "aşırıcı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle çalışmaları durdurulan dini ve sivil toplum örgütleri listesine alındığını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...