Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Obama yönetiminin, Rusya'nın NATO füze kalkanıyla ilgili endişelerini gidermesi çağrısında bulundu. Medvedev, Moskova'nın endişelerinin giderilmemesi halinde ABD'nin Avrupa'daki füze kalkanı sahalarını hedef alabileceklerini de belirtti.

Medvedev, NATO kalkanına karşı Polonya sınırına yakınlığıyla bilinen Baltık Denizi'ndeki Kaliningrad'a kısa menzilli İskender füzelerini yerleştireceği tehdidinde bulundu. 

'ANLAŞMALAR ASKIYA ALINABİLİR'
Dimitriy Medvedev, ülkesinin, ABD ile yapılan, nükleer silahların azaltılmasını öngören yeni START anlaşmasından çekilebileceğini ve ABD'nin, Avrupa'ya füze kalkanı yerleştirme planını ilerletmesi halinde silahların kontrolüyle ilgili diğer anlaşmaları durdurabileceğini vurguladı. 

ABD RUSYA'YI İKNA EDEMİYOR
ABD, NATO'yla birlikte 2020 yılına kadar kurmayı hedeflediği füze kalkanının İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı olduğunu, Rusya'yı hedeflemediğini iddia ediyor. Rusya ise, ABD'nin Avrupa'ya konuşlandırmayı öngördüğü füze kalkanını kendisine tehdit olarak görüyor.

RADAR SİSTEMİ MALATYA'YA KURULACAK
NATO füze kalkanının parçası olan radar sistemini de, Malatya’nin Kürecik ilçesine yerleştirmek için Türkiye ile anlaşmaya vardı. Radar sisteminin Kürecik'e yerleştirilmesine İran da tepki göstermişti.

ABD GERİ ADIM ATMIYOR
Öte yandan ABD, Medvedev'in açık uyarısındandan sonra, Avrupa'ya NATO füze kalkanı yerleştirilmesinde her türlü değişikliği reddetti ve bu sistemin Rusya'yı hedeflediğini yalanladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu sözcüsü Tommy Vietor, ''Müttefiklerimize karşı İran'dan gelen ve giderek daha büyüyen tehdide yanıt olarak caydırıcılığı hedefleyen Avrupa'da anti-füze savunma projemiz konusunda, ABD, Rusya ile her zaman açık ve şeffaf bir yol izledi. Birçok iletişim kanalından, Rus yetkililere, Avrupa'ya konuşlandırılması öngörülen anti-füze sistemlerinin Rusya'nın stratejik caydırıcılığını tehdit etmediğini ve tehdit edemeyeceğini ifade ettik'' dedi.

Anti-füze savunma sistemi konusunda Rusya ile işbirliğinin ABD'nin, Avrupa'daki müttefiklerinin ve Rusya'nın güvenliğini iyileştirebileceğine inanmayı sürdürdüklerini ve olası işbirliğinin parametrelerini belirlemek için Rusya ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Vietor, ''Buna karşın, bu işbirliği çerçevesinde füze konuşlandırma projelerimizde hiçbir şekilde değişiklik ve sınırlama yapmayacağız'' diye konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby de füze kalkanı sisteminin Rusya'yı hedeflemediğini açıkladı.