Rusya'dan ABD'ye rest: Kendi işinize bakın

Rusya'da seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle yapılan gösteriler sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 'seçimlerde hile yapıldı' sözlerine sert karşılık veren Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, "Kendi işinize bakın" dedi.

07.12.2011 - 10:37

Clinton ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Rusya'da parlamento seçimlerinde hile yapıldığını belirterek, Rusya'daki siyasi sistemi eleştiren mesajlar vermişti. Bu açıklamalara karşılık veren Rusya Devlet Başkanı Medvedev, "Eğer seçimlere gözlemci ve ihlaller açısından bakıyorlarsa bu başka bir şey. Ama bunu yaparak Rusya'daki siyasi sistemi eleştiriyorlarsa, kendi işlerine baksınlar" dedi.


'DÜŞMANCA SALDIRILARDAN KAÇININ'
Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında da, Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada, ''Washington ne yazık ki modası geçmiş klişe sözlere ve etiketlere seçmenlerimize ne olduğunu anlamaya bile çaba göstermeden yapışmış durumda. ABD tarafının gelecekte olumlu seyir gösteren ilişkilerimizin aksine olan bu tip düşmanca saldırılardan kaçınmasını ümit ederiz'' denildi.

PUTİN REFORM SÖZÜ VERDİ
Parlamento seçimlerinden sonra muhalefetin sokağa inmesi ve seçimlerde beklediği sonucu alamayan Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise "reform" sözü verdi. Daha önce başkanlık seçimlerinden önce hükümette değişikliğe gitmeyeceğini belirten Putin, hükümette değişiklik sinyali verdi.

500 GÖSTERİCİ GÖZALTINA ALINDI
Rusya'da parlamento seçimlerine hile karıştırıldığını iddia eden muhalifler, başkent Moskova ve St.Petersburg'da Putin karşıtı eylemlerini sürdürdü. Polisin sert müdahale ettiği eylemlerde dün 500'den fazla gösterici gözaltına alındı.

Moskova'da dün yapılan gösterilere yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Özel güvenlik güçlerinin müdahale ettiği gösterilerde iki kentte yüzlerce kişi gözaltına alındı. Protestocular, "Putin'siz Rusya" ve "Utanın, faşistler" sloganları attı. Pazartesi günü gözaltına alınan muhalif lider Aleksi Navalji'ye ise 15 gün cezaevinde gözaltı cezası verildi.

Seçimlerde yüzde 20 oy alan Komünist Parti taraftarları da, ayrı bir protesto gösterisi düzenledi.

PUTİN YANLISI GENÇLER DE SOKAKTAYDI
Putin yanlısı gençlik grupları da Kızıl Meydan'da toplanarak gösteri yaptı. Hükümet taraftarı göstericiler sloganlarıyla Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dimitry Medvedev'e destek verdi. Protestocuların, üzerinde Medvedev'in resimleri olan bayraklar ve dev posterler açması dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...