Rusya'dan ABD'ye 'stinger' suçlaması

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov, Suriyeli muhaliflerin Amerikan silahlarına sahip olduklarını iddia etti. Makarov'a göre, muhaliflerin elinde Amerikan "stinger" füzeleri var.

24.10.2012 - 15:02

Rusya'dan ABD'ye 'stinger' suçlaması

Rus Interfaks haber ajansının haberine göre, Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolay Makarov, Suriyeli muhaliflerin Amerikan silahlarına sahip olduklarını söyledi.

Rus General Makarov, "Suriyeli militanların, Amerikan yapımı taşınabilir uçaksavar füze sistemlerine sahip oldukları yönünde güvenilir bilgilere sahibiz" dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Makarov, Suriyeli muhaliflerin sahip oldukları silahlar arasında Amerikan "stinger" füzelerinin de olduğu belirtti.

Makarov, bu ve diğer silahların muhaliflere yolcu uçakları dahil, farklı araçlarla ulaştırılmış olabileceğini de ileri sürdü.

'İSRAİL'E ESAD DEĞİL HALK DİRENDİ'
Kısa bir süre önce firar ederek muhaliflerin safına geçen eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab ise, Esad rejiminin değil Suriye halkının İsrail'e karşı direndiğini savundu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Lübnan'da İsrail işgaline karşı Esad rejimiyle ittifak yaptığını ifade eden Hicab, İsrail'e karşı direnen gücün Suriye halkı olduğunu, gerçek bir direniş cephesinin Suriye halkına rağmen kurulamayacağını vurgulayarak, "Bölgede İsrail tehdidine karşı direniş Suriye halkının da çıkarınadır" dedi.

Rusya ve İran yönetimlerinin kendi çıkarlarını korumak adına Esad rejimine destek verdiğini belirten Hicab, bu devletlere, siyasetlerini tekrar gözden geçirme çağrısı yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...