Rusya’dan ABD’ye Suriye mektubu

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un ABD’li meslektaşı Joseph Dunford’a Suriye’de işbirliğini öngören bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

NTV Haber 06.08.2018 - 03:51

Rusya’dan ABD’ye Suriye mektubu

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un ABD’li meslektaşı Joseph Dunford’a Suriye’de işbirliğini öngören bir mektup gönderdiği belirtildi.

Mektubun varlığını ilk olarak Reuters Haber Ajansı, ardından pek çok Rus yayın organı duyurdu.  Habere göre General Gerasimov, ABD Başkanı Donald Trump ve Rus Lider Vladimir Putin'in Helsinki Zirvesi’nden sonra 19 Temmuz'da General Dunford’a gizli bir Suriye mektubu gönderdi.

Gerasimov Suriye’de Rusya ve İran yardımıyla Esad rejiminin geri aldığı güneydeki bölgelerde ABD ile birlikte çalışma teklifinde bulundu. Ancak haberde Dunford'ın mektubu çok soğuk karşıladığı ve Rusya ile Suriye’de herhangi işbirliğinin mevcut durumda mümkün olamayacağını belirttiği ifade edildi. Dunford'ın "Suriye’de BM denetiminde genel seçim yapılmadan ve ülkenin yeni, yasal yönetimi belirlenmeden ABD, Rusya ile birlikte çalışamaz” dediği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...