Rusya'dan Belarus'a 2 milyar dolar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin dünya piyasalarında nelerin olup bittiğini dikkate alarak, Belarus Cumhuriyeti'ne 2014 yılında 2 milyar dolara kadar ek kredi yardımında bulunma kararı aldığını belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2013 - 03:43

Rusya'dan Belarus'a 2 milyar dolar

Rusya, Belarus'a 2 milyar dolara kadar ek kredi verecek

Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun katılımıyla Moskova'da düzenlenen Rusya-Belarus Birlik Devlet Yüksek Devlet Konseyi toplantısında, iki ülke arasındaki iş birliğinin durumu ve perspektifi ile Birlik Devlet'in 2014 yılı bütçesi ele alındı.

Rus Novosti ajansının haberine göre, toplantının ardından basına açıklama yapan Vladimir Putin, dünyadaki piyasalarda nelerin olup bittiğini dikkate alarak, Rusya Hükumetinin 2014 yılında Belarus'a 2 milyar dolara kadar ek kredi ayıracağını ifade ederek, söz konusu kredinin devlet bütçesi ve diğer kaynaklardan sağlanacağını dile getirdi.

Putin, iki ülkenin bu yıl sonu itibarıyla 40 milyar dolarlık ticari mal dönüşümü hacmini korumayı hedeflediğini belirterek, 2012 yılında da bu rakamın 44 milyar dolar olarak rekor düzeye ulaştığını hatırlattı.

Putin, Rusya-Belarus arasındaki işbirliğinin İttifak Devlet çerçevesinde daha da geliştiğini vurgulayarak, bu çerçevede yatırım, sanayi ve karşılıklı ticaret alanlarındaki işbirliğinin daha da genişletilmesi meselelerine öncelik verdiklerini belirtti.

Belarus'un Rusya'nın dış ticaretinde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında 1, dünya ülkeleri arasında ise 5. en büyük ticari partneri olduğuna değinen Putin, Rusya'nın en büyük ticari partnerleri arasında Belarus'tan önce Çin, Hollanda, Almanya ve İtalya'nın bulunduğunu dile getirdi.

Putin, ayrıca bu toplantıda, Rusya-Belarus Birlik Devleti'nin 2014 yılı bütçesinin de onaylandığını aktararak, söz konusu bütçenin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın yüzde 40'ının ekonomik açıdan perspektifli projeler için harcanacağını kaydetti.

PUTİN'E TEŞEKKÜR
Lukaşenko da böyle bir zorlu dönemde Belarus ekonomisini desteklemeye yönelik karar alınmasından dolayı Putin'e teşekkür ederken, yapılacak ek kredi yardımının aynı zamanda Rusya ekonomisine de katkıda bulunacağını, ayrıca döviz kurunun korunmasına da yardımcı olacağını belirtti.

Birlik Devlet'in, işbirliği ve diğer ülkeler için örnek teşkil ettiğine işaret ederek, bunun eski Sovyet ülkeleri arasındaki entegrasyon süreci için bir lokomotif olduğunu vurguladı.

Rusya, 2011 yılında Belarus'a Avrasya Ekonomik Topluluğu (EVRAZES) Krizle Mücadele Fonundan 3 milyar dolarlık kredi yardımında bulunmuştu. Gecen yılın sonunda Belarus, ülkedeki sanayi işletmelerinin modernizasyonu için yine 2 milyar dolarlık kredi talebinde bulunmuş, buna karşılık Rusya da, modernizasyonu yapılacak işletmelerin listesini istemişti. Rusya, 2013 yılının ilkbaharında yeniden Belarus'a kredi vermeyi planlamış, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, o dönemde yaptığı açıklamada, bu ülkede 2,5 milyar dolarlık devlet mülkünün satıldığını ima ederek, artık Rusya'nın kredisine ihtiyaç olmayabileceğini dile getirmişti.

1996 yılında Rusya-Belarus Topluluğu Anlaşmasını temel alarak, 1997 yılında oluşturulan Rusya-Belarus Birlik Devleti, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, askeri, gümrük, döviz, kültürel ve diğer alanlardaki entegrasyonu amaçlıyor.

Sayfa Yükleniyor...