Rusya'dan BM Güvenlik Kurulu'nda Türkiye üzerinden Suriye'ye insani yardıma veto

Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde yapılan ve Türkiye üzerinden Suriye'ye insani yardım ulaştırılmasını sağlayan yardım misyonunun görev süresinin 9 ay süreyle uzatılmasını öngören karar tasarısını veto etti.

Rusya'dan BM Güvenlik Kurulu'nda Türkiye üzerinden Suriye'ye insani yardıma veto

(BM) Güvenlik Konseyi, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan 'ye yardım ulaştırılmasını sağlayan yardım mekanizmasının görev süresinin uzatılmasını onaylayamadı.

BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) İsviçre ve Brezilya'nın mekanizmanın 9 ay uzatılmasını öngören karar tasarısı tarafından veto edilirken, Rusya'nın 6 ay uzatma talep eden karar tasarısı da 3 "hayır", 2 "evet" ve 10 "çekimser" oyuyla reddedildi.

2014'ten bu yana görev süresi uzatılarak Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin kuzeybatısına yardım sağlayan ve dün gece görev süresi dolan mekanizma onay alamadı.

Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ülkesinin karar tasarısının reddedilmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Size daha önce de söylemiştim. Yardım mekanizmasını kurtarmanın tek yolu Rusya'nın karar tasarısını onaylamaktan geçiyordu." ifadelerini kullandı.

"ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

İsviçre ve Brezilya Daimi Temsilcileri ise basına yaptıkları açıklamada, büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi.

Sahadaki insani yardım çalışanlarını 12 ay uzatma talebini gündeme getirdiklerini ancak uzlaşı sağlamak için bunu 9 aya düşürdüklerini anımsatan daimi temsilciler, bunun esasen bir "taviz" niteliği taşıdığını kaydetti.

İsviçre'nin BM Daimi Temsilcisi Pascale Baeriswyl, "Bu vetonun bedelini maalesef Suriye'nin kuzeybatısındaki halk ödeyecek." diye konuştu.

Baeriswyl, tekrar çözüm için çalışmaya başlayacaklarını belirterek, "Kaybedecek vaktimiz yok." uyarısında bulundu.

"İNSANLIK DIŞI"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield ise gelinen noktada Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan yardım kamyonlarının geçiş yapamadığına dikkati çekti.

Rusya'nın vetosunu hem Suriye halkına hem de BM Genel Kurulu'na açıklamak zorunda olduğunu belirten Thomas-Greenfield, "BMGK üyeleriyle ileriye dönük bir çözüm bulmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ruslar zorbalık yapıyor." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Rusya'nın veto kararını  "insanlık dışı" olarak nitelendirdi.

SURİYE'YE YARDIM MEKANİZMASI

BMGK'nin 2014'te kabul ettiği karar tasarısına göre, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin kuzeybatısındaki bölgelere uluslararası yardım gönderiliyor.

Genellikle gıda ve ilaçlardan oluşan yardımların yaklaşık 4 milyon kişiye ulaştığı belirtiliyor.

En son 10 Ocak'ta alınan kararla, yardım mekanizmasının görev süresi 10 Temmuz'a kadar uzatılmıştı. Mekanizmanın görev süresi dün gece doldu.

Sayfa Yükleniyor...