"Kafkasya Emirliği" liderlerinden Abdullayev öldürüldü

Rusya'nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan'da çıkan çatışmada "Kafkasya Emirliği" grubunun dağlık bölge sorumlusu Gadji Abdullayev'in öldürüldüğü iddia edildi.

Anadolu Ajansı 17.08.2015 - 10:14

"Kafkasya Emirliği" liderlerinden Abdullayev öldürüldü

Dağıstan güvenlik yetkililerden yapılan açıklamada, Untsukul bölgesi Gimrı köyü yakınlarındaki dağlık bölgede güvenlik güçleri ile yasadışı örgüt mensupları arasında geç saatlerde çatışma çıktı.

Çatışmada, ilk belirlemelere göre 9 kişiden oluşan gruptan 2 kişi öldürüldü. Güvenlik güçlerinin, diğer grup üyelerinin bulunması için bölgede operasyonları sürdürdüğü vurgulandı.

Çatışmada hayatını kaybedenler arasında, "Kafkasya Emirliği" grubunun dağlık bölge sorumlusu Gadji Abdullayev'in de bulunduğu iddia edildi.

2003-2010 yıllarında Suriye'de eğitim gören ve yakın zamana kadar Suriye'de Esad rejimine karşı savaştığı bildirilen Abdullayev'in, Dağıstan'a "Rusya işgaline karşı savaşmak" için gönderildiği kaydedildi.

Rusya tüm Kuzey Kafkasya'da bağımsız ve birleşik İslam devleti kurmayı amaçlayan "Kafkasya Emirliği"ne karşı mücadele ediyor.

Dağıstan'ın Untsukul bölgesinde 11 Ağustos'ta çıkan çatışma 4 kişi öldürülmüş, hayatını kaybedenler arasında "Kafkasya Emirliği"nin lideri Magomed Süleymanov'un da bulunduğu açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...