Rusya düşen savaş uçağının karakutusunu çekiçle açtı

Rusya, Türk jetleri tarafından düşürülen savaş uçağının Türk hava sahasına girmediğine dair kanıtlara sahip olduğunu açıkladı. Rus uzmanlar karakutuyu çekiçle açtılar.

ntv.com.tr 18.12.2015 - 10:43 | Son Güncelleme : 18.12.2015 - 10:45

Rusya düşen savaş uçağının karakutusunu çekiçle açtı

Rusya Hava Kuvvetleri, Moskova'da düşürülen uçağın karakutularıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Karakutuları gazetecilerin önünde açan Rus uzmanlar, ilk kayıtların 21 Aralık'ta açıklanacağını söyledi.

Karakutuların deşifresiyle ilgili 14 ülkeye davette bulunulduğu, ancak sadece Çin ve İngiltere'nin olumlu yanıt verdiği kaydedildi.

Rus yetkililer, savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediği ve Türkiye için tehdit oluşturmadığına dair kanıtlara sahip olduklarını da iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen "Russia Today" televizyonunun internet sitesinde yer alan haberde, Türk F-16 jetleri tarafından düşürülen Rus savaş uçağının karakutusuna ait fotoğraf yayınlandı.

Turuncu renginde olan karakutuyu beyaz eldivenli iki uzman tornavida ve çekiçle açmaya çalışırken görülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Savunma Bakanı Şoygu, Rus savaş uçağı Su-24'ün karakutusuyla birlikte basın toplantısı düzenlemişti. 
Rusya Devlet Başkanı Putin ve Savunma Bakanı Şoygu, Rus savaş uçağı Su-24'ün karakutusuyla birlikte basın toplantısı düzenlemişti. 

PUTİN VE ŞOYGU DA KARAKUTUYU İNCELEMİŞTİ

Türkiye-Suriye sınırında geçen ay Türk hava sahasını ihlal ettiği için Türk F-16 jetleri tarafından düşürülen Su-24 bombardıman uçağının kara kutusuna ilişkin Kremlin Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenlenmişti. Rusya lideri Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkmıştı.

SURİYE SINIRINDA NE OLMUŞTU?

Suriye'de hava operasyonlarına katılan Rusya'ya ait savaş uçağı 24 Kasım'da Türk hava sahasını ihlal edince TSK'ya ait F-16 jetleri tarafından düşürülmüştü. Olay sonrası düşen uçaktan atlayan bir Rus pilot hayatını kaybetmişti. Türkiye, Rus pilotun cenazesini Moskova'ya askeri törenle teslim etmişti.

Sayfa Yükleniyor...