Rusya'dan kimyasal iddia

Rusya, Halep'te geçtiğimiz Mart ayında Suriye ordusunun değil, muhaliflerin kimyasal silah kullandığını ileri sürdü.

10.07.2013 - 10:30

Rusya'dan kimyasal iddia

Rus uzmanların incelemeleri sonucu elde ettikleri bulguları BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a sunan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Suriyeli muhaliflerin Halep'te Mart ayında sinir gazı kullandığını söyledi.

Muhaliflerin 19 Mart'ta Halep'teki Han El-Assal bölgesinde sinir (sarin) gazı kullanarak saldırı düzenlediklerini iddia eden Churkin, bu kimyasal saldırıda 26 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Rus yetkili Churkin, "19 Mart'ta muhalifler, Suriye hükümetinin kontrolündeki Han El-Assal'a güdümsüz bir füze attı. Yapılan incelemeler, Han El-Assal'da kullanılan füzenin sarin gazı içerdiğini açıklça ortaya koyuyor" dedi.

Churkin, araştırmalar sonucunda sinir gazının Özgür Suriye Ordusu'yla bağı olan El-Nasır Tugayları tarafından üretilen bir füzeyle taşındığını öne sürdü.

BM İDDİALARI İNCELİYOR
Esad rejiminin daha önce aynı iddiayla başvurması üzerine BM Genel Sekreteri Ban, Ake Sellström başkanlığında bir heyeti bu konuyu incelemekle görevlendirmişti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, muhaliflerin kimyasal saldırısında 26 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, muhaliflerin kimyasal saldırısında 26 kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

Suriyeli muhalifler ile İngiltere ve Fransa, Esad rejiminin bu başvurusu sonrasında BM'den bütün iddiaların incelenmesini istemişti.

Suriye rejimi ise BM heyetinin sadece Han El-Assal bölgesindeki iddiaları araştırmasını isteyerek, diğer bölgelerdeki incelemelere izin vermedi.

BAN'A BİLGİ VERİLECEK
Sellström'ün bu hafta New York'a gelerek Genel Sekreter Ban'a son gelişmelere ilişkin bilgi vermesi bekleniyor.

Konuya ilişkin ABD tarafından daha önce yapılan açıklamada, Suriye'de birden fazla olayda rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin deliller bulunduğu ancak muhaliflerin kimyasal silah kullandığına ilişkin bilgi olmadığı savunulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...