Kırgızistan'da geçici hükümetin başkanı olan muhalefet lideri Roza Otunbayeva, Rusya'yı "kilit öneme sahip stratejik ortak" olarak gördüklerini, bu ülkeden mali ve stratejik destek istediklerini bildirdi.

Otunbayeva, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, "Rusya ile ebedi bir dostluğumuz var. Rusya bizim kilit öneme sahip ortağımız" dedi.

Kendilerine yardım açısından Rusya'ya güvendiklerini kaydeden Otunbayeva, "Hem mali, hem de stratejik desteğe ihtiyacımız var. Rus hükümetinden halihazırda yardım istedik" dedi.

"ABD ÜSSÜNÜN KAPATIN"
Üst düzey bir Rus yetkili, Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in bu ülkedeki ABD üssünü kapatma sözünü yerine getirmediğini ve Moskova yönetiminin yeni Kırgız liderlerinden bunu yapmalarını isteyeceğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen Rus yetkili, Prag'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da tek bir üssün olması gerektiğini, bunun da Rus üssü olacağını belirterek, "Bakiyev, Amerikan üssünün kaldırılmasına ilişkin sözünü yerine getirmedi" diye konuştu.

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bugün Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da nükleer silahların azaltılmasını öngören yeni START anlaşmasını imzaladı.

"BÜYÜK OLASILIKLA SÜRE KISITLANACAK"
Konuyla ilgili bir açıklama da, muhalefet liderlerinden ve yeni kurulan hükümette anayasal konulardan sorumlu olan Ömürbek Tekebayev'den geldi.

Reuters'a konuşan, hükümetin devrilmesinde Rusya'nın rol oynadığını ileri süren Tekebayev, "Bakiyev'in gidişine Rusya'nın nasıl sevindiğini gördünüz. Dolayısıyla, ABD üssünün burada bulunma süresi de çok yüksek bir ihtimalle kısaltılacak" dedi.