Rusya’dan Latin Amerika’ya silah hamlesi

Rusya, Venezuela’ya silah satın alması için bir milyar dolar tutarında kredi açtı ve Nikaragua’nın silahlanmasına yardım edeceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 15:42

Rusya’dan Latin Amerika’ya silah hamlesi

Rusya’nın Managua Büyükelçisi İgor Kondraşev, ülkesinin Nikaragua’nın 80’li yıllardan kalma silah ve cephaneliğini yenileyeceğini ya da onaracağını ve Nikaragua’nın potansiyelini artırmak istediklerini kaydetti.

Nikaragua’nın silah ve cephaneliğinin yüzde 90’ının dağılan SSCB tarafından temin edilmiş olduğunu hatırlatan Kondraşev, “Nikaragua’ya yardım edeceğiz ancak ülkenin aşırı silahlanmasını hedefleyen bir siyaset değişikliği söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Nikaragua Ulusal Ordusu’nun cephanesi, modernizasyon için yatırım yapılmadığından çok eskimiş durumda. 2007’de, 16 yıl aradan sonra Daniel Ortega’nın yeniden iktidara gelmesinin ardından Rusya ile yeniden diplomatik ilişki kuran Nikaragua, Ortega’nın Güney Osetya ile Abhazya’nın bağımsızlığını tanımasıyla Rusya’ya daha da yakınlaşmıştı.

CHAVEZ ZİYARETİ ÖNCESİNDE KREDİ KARARI
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in bu akşam başlayacak Moskova ziyaretine kısa süre kala, Kremlin Sarayı’ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, silah satışı konusunda diplomatik bir ifade kullanarak, Rusya’nın Venezuela’ya “askeri-teknik işbirliği programını hayata geçirmesi için” bir milyar dolar kredi verme kararı aldığını belirtti.

Aynı kaynak, Moskova ve Caracas arasında, 2005 ve 2007 arasında 4,4 milyar dolar tutarında 12 sözleşme imzalandığını anımsattı.


Sayfa Yükleniyor...