Rus haber ajansları, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in, Londra'daki bir üniversitede NATO ile ilgili yaptığı konuşmada, kurulmasını önerdiği yeni Trans-Atlantik güvenlik sisteminin NATO'nun yerini almayacağını, tersine onu da içine katmayı öngördüğünü söylediğini duyurdu.

NATO'nun, genişlemesiyle ilgili karar aldığında yol açacağı sonuçları da düşünmesi gerektiğini belirten Medvedev, ''Bunu, dün yeni mevkidaşım ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığım görüşmede de söyledim. NATO'nun, birlikteliğini koruma ve komşularıyla ilişkilere zarar vermemeyi düşünmesi gerekiyor'' dedi.

Rusya'nın, NATO'daki kimi süreçlerin ölçüsüz olmasını anlayabildiğini ifade eden Medvedev, ''Ancak kesinlikle hazır olmayan, diğer ülkelerle ilişkileri geren ülkelerin üyeliği için bu denli acele edilmesini hiçbir zaman anlayamıyoruz'' diye konuştu.

Medvedev, Avrupa'nın yeni güvenlik sistemine ihtiyacı olduğu yönündeki çağrılarının NATO'yu dışlamadığını vurgulayarak, ''NATO'nun, Avrupa'daki güvenliği sağlayan sistemde kayda değer bir rolü var. Yeni bir güvenlik sistemi oluşturulmasıyla ilgili anlaşma NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve diğer varolan örgütlerin yerini alacak bir yapıda olmamalı. Tersine onlar da bu süreçte yer almalı. Bu, evrensel bir pakt olmalı'' dedi.
Bu arada, Rusya Devlet Televizyonu'nun, pazar günü ABD'nin Orta Asya'daki tek askeri üssünü casusluk amacıyla kullandığını anlatan bir belgesel film yayınlayacağı bildirildi.

Devlete ait olan Rossiya kanalından yapılan açıklamada, Afganistan'daki yabancı askerlere malzeme taşınmasında kullanılan Kırgızistan'daki Manas Üssü'nde ABD'nin ne tür istihbarat operasyonları yürüttüğüyle ilgili bir program yayınlanacağını duyurdu.

Açıklamada, ABD'nin 8 yıl önce Afganistan'daki savaş bahanesiyle Manas Havaalanı'ndaki üssünü açtığı belirtilerek, ''Ancak bu yalnızca başlangıçtı.

Kırgızistan'daki Amerikalılar hemen ardından geniş kapsamlı istihbarat operasyonlarını başlattılar'' denildi. Belgeseli 2006 yılında İngilizler'in Moskova'daki istihbarat faaliyetleriyle ilgili haberiyle ses getiren ünlü Rus gazeteci Arkadiy Mamontov'un hazırladığı kaydedildi.

Kırgızistan, Rusya'dan 2 milyar dolarlık ekonomik yardım paketini almasının ardından şubat ayında ABD'ye, Manas'taki askeri üssünü kapatması bildiriminde bulunmuştu.
Öte yandan, Rusya Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksiy Kudrin, Londra'daki G-20 Zirvesi'nde mali krizle mücadele için IMF gibi çok uluslu kuruluşlar üzerinden ekonomiye aktarılması öngörülen yaklaşık 1.1 trilyon dolarlık kaynağa Rusya'nın katılma konusunda bir taahhütte bulunmadığını söyledi.

Alesiy Kudrin, Rusya Bankalar Birliği Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ''Rusya bu pakete şimdilik dahil değil. Herhangi bir taahhütte bulunmadık'' dedi.

Rusya'nın komşu ülkelere zaten çok ciddi yardımlarda bulunduğunu belirten Kudrin, ''Bölgemizde ağabey rolümüzü yerine getirdiğimize inanıyorum'' diye konuştu.