İlişkili Haberler

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin 2011'de Libya'da izlediği güvenli bölge politikasının başarısız olduğuna dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Başkanı Trump'ın planını detaylandırması durumunda ABD Dışişleri Bakanlığı ile ortak çalışmayı umduklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov daha önce yaptığı açıklamada, planın uygulanabilmesi için Beşşar Esad rejiminin onayının gerektiğini savunmuştu.

"ÜÇLÜ MEKANİZMA DEVREDE"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki ateşkesi denetlemek amacıyla Rusya, Türkiye ve İran tarafından oluşturulan ortak mekanizmanın da çalışmaya başladığını söyledi.

Suriye'deki ateşkes sürecini takip için oluşturulan üçlü mekanizmanın çalışmaya başladığını belirten Lavrov Suriye rejiminin genel olarak ateşkese bağlı olduğunu da belirtti.

RUSYA'DAN IRAK'A SİLAH DESTEĞİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, terör örgütü DAEŞ'la mücadelede ülkesinin Irak'a silah sağlayarak destek olduğunu ifade etti. Lavrov, Musul'da DAEŞ'e karşı yürütülen mücadelenin insan hakları göz ardı edilmeden sonuna kadar götürülmesi gerektiğini savundu.

Arap ülkelerini DAEŞ'in kontrolündeki alanlara yönelik ticaret yasağına katılmaya davet eden Lavrov, ülkesinin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin normalleşmesini de memnuniyetle karşıladığını söyledi.