NTV

Rusya'nın Saint Petersburg kentinde patlama

NTV Haber

Dünya

Rusya'nın Saint Petersburg kentinde metroda patlama meydana geldi. Patlamada 11 kişi yaşamını yitirdi, 45 kişi yaralandı. Putin, "Terör dahil tüm olasılıkları değerlendiriyoruz" açıklaması yaptı. Putin de bir toplantı için St.Petersburg'da bulunuyordu. Rusya Başsavcılığı "olay bir terör saldırısı" açıklaması yaptı.

İlişkili Haberler

Rusya'nın St Petersburg kentinde metroda patlama meydana geldi. Saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi yaralandı.

Patlamanın iki metro istasyonu arasında, seyir halindeki bir trende meydana geldiği duyuruldu. Rus Interfax Haber Ajansı, saldırının muhtemel failinin güvenlik kamerasına yakalandığını, patlayıcının metroya çanta içinde bırakıldığı açıklandı.

Olayın ardından Saint Petersburg'daki bütün metro istasyonlari kapatıldı. Patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı ifade edildi. Acil durum ekiplerinden gelen açıklamaya göre patlama, "Sennaya Meydanı" istasyonundan Teknoloji Enstitüsü istasyonuna gitmekte olan hareket halindeki trende gerçekleşti.

"SALDIRIYI İNTİHAR BOMBACISI GERÇEKLEŞTİRDİ"

Rus Interfax Ajansı Saint petersburg'daki saldırıyı bir intihar bombacısının gerçekleştirdiğini öne sürdü.

ajansIn Rus güvenlik güçlerinde dayandırdığı haberinde, saldırganın 23 yaşında ve Orta Asya kökenli olduğu öne sürüldü.

Ajans, saldırganın bombayı sırt çantasında taşıdığını ve bu şekilde metroya bindiğini iddia etti. Daha önce şüpheli olduğu iddia edilen kişi ise yetkililere giderek kendisinin saldırıyla ilgisinin olmadığını açıkladı.

RUSYA BAŞSAVCILIĞI: PATLAMA TERÖR SALDIRISI

Rusya Başsavcılığı sözcüsü Aleksandır Kurennoy, St. Petersburg metrosunda meydana gelen patlamanın "terör saldırısı" olduğunu söyledi. Kuennoy patlamayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığını belirtti.

PARÇA TESİRLİ PATLAYICI

Rus basınında yer alan haberlerde olayda parça tesirli bir patlayıcı kullanıldığı bilgisine yer veriliyor. El yapımı patlayıcının şiddetinin en az 200 ile 300 gram dinamit gücünde olduğu belirtiliyor.

TÜM İSTASYONLAR KAPATILDI

St. Petersburg metrosundaki patlamanın ardından tüm metro istasyonları kapatıldı

PUTİN'DEN İLK AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Putin'in olayla ilgili bilgilendirildiğini açıkladı. Putin olay ile ilgili yaptığı ilk açıklamada "terör dahil tüm olasılıkları değerlendiriyoruz" dedi. 

PUTİN DE ST.PETERSBURG'DA 

Federal Güvenlik Servisi FSB Başkanı'ndan rapor alan Putin, patlamalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in bir konferans nedeniyle St. Petersburg kentinde olduğu da belirtildi. 

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN MEDVEDEV'E BAŞSAĞLIĞI

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'e Rusya'nın St. Petersburg metrosunda meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için acil şifalar dileklerini iletti.

2009'DA HIZLI TRENDE PATLAMA: 27 ÖLÜ

Rusya'da 2009'da başkent Moskova ile St.Petersburg kenti arasında çalışan hızlı trene düzenlenen bombalı saldırıda 27 kişi yaşamını yitirmiş ve 130 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı İslamcı gruplar üstlenmişti.

ETİKETLER