ABD Başkanı Obama: Rusya’nın saldırıları IŞİD’i güçlendiriyor

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarının IŞİD’i güçlendirdiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 03.10.2015 - 09:41

ABD Başkanı Obama: Rusya’nın saldırıları IŞİD’i güçlendiriyor

ABD Başkanı Barack Obama, Eğitim Bakanı Arne Duncan'ın istifası sebebiyle Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin soruları yanıtladı.

  "Rusya'nın, Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırıları 'ılımlı muhalifleri' yerin altına itiyor" ifadesini kullanan Obama, bu saldırıların IŞİD’i güçlendirdiğini kaydetti.

Rusya'nın, Suriye yaklaşımını "felaket reçetesi" olarak değerlendiren Obama, "O, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) IŞİD ve Esad'ın gitmesi için savaşan 'ılımlı muhalifler' arasında ayırım yapmıyor" dedi.

Beşşar Esad’ın hali hazırda iktidarda oluşunun sorumluluğunun Rusya ve İran'a ait olduğunu vurgulayan Obama, "Rusya'nın şu anda yaptığı şey bizim geçmişte yaptıklarımızdan farklı. Suriye nüfusunun çok büyük bir bölümü tarafından istenmeyen bir rejimi destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Putin ile yaptıkları görüşmelerde, Suriye'deki çözümün siyasal alternatif arayışları üzerinden kurulduğunu kendisine ilettiğini ifade eden Obama, Rusya'nın, Esad’ı desteklemek için askeri bir çözüm yolu araması sebebiyle "bataklığa" gireceklerini söyledi.

Esad’ı, Suriye halkının gözünde tekrar bir lider statüsüne getirmenin imkansız olduğunun altını çizen Obama, "Putin'e, ara bulucu olarak kendisi ve partnerleri olan İran ve Esad’la siyasal bir çözüm aramak amacıyla görüşebileceğimi söyledim" dedi.

Obama, ilgili bütün taraflarla görüşmeye hazır olduklarını belirterek, "Fakat Rusya'nın, 'Esad’ın davranışlarından bıkmış olan herkesi ortadan kaldırma kampanyası' için kendileriyle işbirliği yapmayacağız" yorumunu yaptı.

Suriye'de siyasal bir geçiş süreci yaşanması durumunda "ılımlı muhaliflere" ihtiyaçları olduğunu belirten Obama, Rusya'nın saldırılarının bu grupları yeraltına ittiğini ve (IŞİD’e karşı mücadele etme) kapasitelerinin önüne geçtiğini söyledi.

Rusya'nın saldırılarının sadece IŞİD’e hizmet ettiğini dile getiren Obama, şunları ifade etti:

"Suriye'deki muhalif grupları destekleme hususunda, ABD'nin askeri bir çözüm yolunu dayatmayacağını daha önce de açıkça söylemiştim. Çünkü Suriye sonunda düşecek, bu bağlamda 'ılımlı muhalifler'le ilişki içinde olmak bizim yararımızaydı. Esad düşecek ve bizim Suriye'de dağılmış parçaları toplayıp bir araya getirecek birine ihtiyacımız var."

Bir soru üzerine eğit-donat programına da değinen Obama, "Bunu ilk kabul eden benim. Bu program olması gerektiği gibi devam etmedi" dedi.

Obama, eğit-donat'ın planlandığı gibi gitmemesini, "IŞİD'e karşı yoğunlaşması beklenen bu insanların başına her gün varil bombaları yağıyor" diye açıklayarak, "Eğit-donat programının hangi aşamalarında başarılı olduğumuza bakacağız. Mesela, doğuda IŞİD’'e karşı mücadele eden bazı Kürt topluluklarıyla çalışarak bunu geliştirmenin yollarını arayacağız. Aynı zamanda, Suriye'de hükümetin değişmesi gerektiğine haklı olarak inanan muhaliflerle kontak halinde olacağız” dedi.

IŞİD’e peşinde olmaya devam edeceklerini belirten Obama, "Ilımlı muhalifler'e ulaşmaya devam edeceğiz. Rusya'nın Esad’a karşı çıkan herkesi terörist olarak adlandırdığı teoriyi reddediyoruz. Bizim fikrimizce bu kendi başını yakmaktır. Onları (Rusya'yı) bataklığın içine çekecektir ve daha fazla yabancı teröristin Suriye'ye gitmesine sebep olacaktır" ifadelerini kullandı.

Obama, ABD'nin uluslararası toplumla bir arada mülteciler hususunda çalışma yapacaklarını belirterek, "Türkler ve diğerleriyle sınır bölgelerinde bulunan insanların güvenliğini sağlamak adına ne yapılabileceği hakkında çalışacağız" dedi.

Sayfa Yükleniyor...