"Rusya'nın Suriye'de zayiat vermeye başlamasını bekliyorum"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Ben, önümüzdeki günlerde, Rusya'nın Suriye'de zayiat vermeye başlamasını bekliyorum" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.10.2015 - 20:27

"Rusya'nın Suriye'de zayiat vermeye başlamasını bekliyorum"

Carter, Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'ndan sonra basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Rusya'nın Suriye'deki eylemlerinin görüşüldüğünü belirten Carter, Rusya'nın Esad rejiminin askeri kapasitesine katkı sağladığını ifade etti.

Carter, Rusya'nın ilk başta DAEŞ, El-Nusra gibi terör örgütleriyle mücadele edeceğini söylediğini anımsatarak, "Rusya, askeri güçlerini yerleştirir yerleştirmez, bu gruplardan olmayan hedefleri vurmaya başladı" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın bu davranışının temelden stratejik bir hata olduğunu ve Suriye'deki iç savaşı uzatacağını anlatan Carter, "Rusya bu hatalı stratejisini sürdürdüğü sürece biz onunla işbirliği yapmayacağız" diye konuştu.

Carter, Rusya kuvvetlerinin profesyonel olmayan davranışlarını arttırdığına dikkati çekerek, "Türk hava sahasını ihlal ettiler. Bu hava sahasının NATO hava sahası olduğunu hepimiz burada Brüksel'de güçlü bir şekilde onayladık" ifadesini kullandı.

Rusya'nın Hazar Denizi'nden uyarı yapmadan Suriye'ye füzeler fırlattığını hatırlatan Carter, bunların ABD'nin bir insansız hava aracının birkaç mil yakınından geçtiğini anlattı.

Carter, Rusya'nın Suriye rejimi ile ortaklaşa düzenlediği saldırıların Rusya'nın kendisine yönelik sonuçlar doğuracağını belirterek, "Ben, önümüzdeki günlerde, Rusya'nın Suriye'de zayiat vermeye başlamasını bekliyorum" dedi.

ABD'nin DAEŞ'e karşı hava saldırılarına aynı şekilde devam edeceğini söyleyen Carter, ılımlı Suriye muhalifleri desteklemeye devam edeceklerini, Ruslarla, koalisyon pilotlarının güvenlik prosedürleri konusunda bir uzlaşma arayacaklarını ifade etti.

Carter, ABD'nin Türkiye'de bulunan Patriot bataryalarını modernize etmek için geri çekme kararını aylar önce aldığını hatırlatarak, bazı NATO ülkelerinin Patriotlarının Türkiye'de kalacağını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...