Rusya'nın Suriye'deki üssüne saldırı: 2 Rus asker öldü

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’deki Hımeymim üssüne yapılan havan saldırısında 2 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Saldırıda 10 askerin yaralandığı ve 7 savaş uçağının kullanılamaz hale geldiği iddia edilmişti.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.01.2018 - 09:50 | Son Güncelleme : 04.01.2018 - 11:16

Rusya'nın Suriye'deki üssüne saldırı: 2 Rus asker öldü

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 31 Aralık 2017’de Rusya’nın Suriye’deki Hımeymim üssüne henüz belirlenemeyen gruplar tarafından havan saldırısının gerçekleştirildiği belirtildi.

Saldırı nedeniyle 2 askerin hayatını kaybettiğinin ifade edildiği açıklamada, üste bulunan 7 savaş uçağının imha edildiğine yönelik iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Açıklamada, Suriye istihbarat birimlerinin, saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunmasına yönelik çalışma yürüttükleri ve Hımeymim üssündeki güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bilgisine yer verildi.

RUS GAZETESİ İDDİA ETMİŞTİ 

Rus Kommersant gazetesi isimsiz askeri ve siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rusya’nın, Suriye'nin Lazkiye ilinde bulunan Hımeymim üssüne “muhalif gruplar” tarafından 31 Aralık 2017’de havan saldırısı yapıldığını öne sürmüştü.

Rusya’nın Suriye operasyonu kapsamında yaşadığı en ağır kayıplardan biri olarak tanımlanan saldırı nedeniyle üste bulunan 10’dan fazla askerin yaralandığı belirtilmişti.

Haberde, saldırı sonucu Rus Hava Kuvvetleri'ne bağlı en az 4 Su-24 tipi bombardıman uçağı, 2 Su-35S tipi savaş jeti ve bir adet An-72 tipi nakliye uçağının kullanılamaz hale geldiği ileri sürülmüştü.

PUTİN KISA SÜRE ÖNCE ZİYARET ETMİŞTİ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz haftalarda Hımeymim üssünde yaptığı açıklamada, Rus birliklerine Suriye'den çekilme talimatı verdiğini belirterek, "Rusya'nın Suriye'deki uzlaşma merkezleri ise faaliyetlerine devam edecek. Rusya'nın Tartus ve Hımeymim üslerinin de faaliyetleri kalıcı olarak sürecek" açıklamasını yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...