'Rusya'ya karşı gerekirse savaşırız'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danylo Lubkivsky, “Rusya tarafından işgal edilme tehlikesi altındayız. Savunmak için gerekeni yaparız” açıklamasını yaptı.

Anadolu Ajansı 26.04.2014 - 02:55

'Rusya'ya karşı gerekirse savaşırız'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danylo Lubkivsky, Rusya tarafından işgal edilme tehlikesi altında olduklarını belirterek, sınırın geçilmesi halinde ana vatanlarını korumak için savaşacaklarını söyledi.

Lubkivsky, BM'de düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın saldırgan tutumunu sürdürdüğünü belirterek, BM'nin bu zor dönemde görevlerini yerine getirmesini istedi.

Gazetecilerin Ukrayna'da ne kadar Rus askeri bulunduğuna ilişkin soruları üzerine Lubkivsky, "Bunu Rusya'ya sormalısınız. Rusya, Ukrayna sınırına ne kadar asker ve mühimmat yığdığını ve bunu ne için yaptığını açıklamalı. Ukrayna'yı işgal etme niyetindeler mi " dedi.

Ukrayna halkının büyük çoğunluğunun ayrılıkçı hareketlere karşı olduğunu vurgulayan Lubkivsky, kendilerini "tahrik etmeye çalışan teröristlerle"mücadele ederken daha büyük çatışmalar ve can kayıplarının oluşmasını engellemek için gayret ettiklerini söyledi.

Rusya'yı kötü niyetli olmakla suçlayan Lubkivsky, "Uluslararası barış ve güvenlik Rusya tarafından tehdit altında. Rusya'ya ülkemize terörizm ihraç etmeyi bırakma çağrısı yapıyorum. Kremlin çok trajik bir hata yapıyor" diye konuştu.

'İŞGAL TEHLİKESİ ALTINDAYIZ'
Danylo Lubkivsky, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme niyetine ilişkin istihbarat bilgilerinin sorulması üzerine de "Evet istihbari bilgilere göre Rusya tarafından işgal edilme tehlikesi altındayız. Rus birlikleri sınıra yığınak yaptı" dedi.

Rusya'nın saldırması durumunda ana vatanlarını savunacaklarını vurgulayan Lubkivsky, "Rusya sınırı geçerse biz de ana vatanımızı savunmak için savaşırız. Rusya bu adımlarının sonuçlarının benzersiz ve tahmin edilemez olduğunu fark etmiyor mu? " ifadesini kullandı.

OBAMA’DAN UYARI
ABD Başkanı Barack Obama'dan da uyarı geldi.

Obama, Rusya'nın gerginliği yükseltecek hamleleri karşısında yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...