Saakaşvili'ye Gürcistan'da 3 yıl hapis

Tiflis Şehir Mahkemesi, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye bir cinayet davasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası verdi.

Anadolu Ajansı 05.01.2018 - 11:38 | Son Güncelleme : 05.01.2018 - 16:28

Saakaşvili'ye Gürcistan'da 3 yıl hapis

Gürcistan'da eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili bir cinayet davasında görevini kötüye kullanmaktan 3 yıl hapse mahkum edildi.

Tiflis Şehir Mahkemesince verilen kararda, Saakaşvili'nin, "Birleşik Gürcistan Bankası" çalışanı Sandro Girgvliani cinayetinde çıkarlarını korumak için af çıkardığı gerekçesiyle suçlu bulunduğu belirtildi.

Hakim Giorgi Arevade, Saakaşvili'nin Girgvliani davasından hüküm giyenlere af çıkararak görevine kötüye kullandığının tespit edildiği ve eski cumhurbaşkanına 3 yıl hapis cezası verildiğini bildirdi.

GIRGVLIANI CİNAYETİ

Başkent Tiflis'te 28 Ocak 2006'da Sandro Girgvliani bir barda, İçişleri Bakanlığından üst düzey memurlarıyla tartışmış ardından cesedi Tiflis civarında bir vadide bulunmuştu.

Cinayete adı karışanlar 2006'da hapse girseler de Saakaşvili'nin çıkardığı afla 2009'da serbest kalmıştı.

Olayla ilgili, eski Gürcistan Başbakanı Vano Merabişvili de 2014'te, Girgvliani cinayeti davasında görevini kötüye kullanmak ve zanlıları kollamak suçundan 3 yıl hapse mahkum edilmişti.

Cinayetin, İçişleri Bakanlığından üst düzey yetkililerin azmettirmesiyle işlendiği iddia edilmiş, Saakaşvili'nin de bu nedenle af çıkardığı öne sürülmüştü.

SAAKAŞVİLİ'DEN HAPİS CEZASINA TEPKİ

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Tiflis Şehir Mahkemesinin bir cinayet davasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında 3 yıl hapis cezası vermesine tepki gösterdi.

Saakaşvili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mahkemenin kararının tamamen eski Gürcistan Başbakanı milyarder işadamı Bidzina İvanişvili’nin kontrolünde olduğunu öne sürdü.

Kendisine yönelik kararın tamamen hukuk dışı olduğunu savunan Saakaşvili, “Karar, yasalar, uluslararası hukuk kuralları ve sağduyu ile çelişmektedir.” dedi.

Hiçbir sınırı olmayan af yetkisini kullandığı gerekçesiyle cumhurbaşkanını yargılamanın siyasi olduğunu belirten Saakaşvili, bu kararın Gürcistan yetkililerinin 5 yıl boyunca kendisi hakkında yolsuzluk ve yasa ihlali ile ilgili hiçbir şey bulamadığının göstergesi olduğunu kaydetti.


SUÇLAMALAR ASILSIZ

Kararın ardından, Saakaşvili destekçileri ise suçlamaların asılsız olduğunu savunarak eski cumhurbaşkanının aktif siyaset hayatından uzaklaştırılmak istendiğini iddia etti.

Yıllardır hakkındaki tutuklama kararı yüzünden ülkesine dönemeyen ve Ukrayna'da yaşayan Saakaşvili, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçlanıyor.

Mihail Saakaşvili, Kasım 2013'te, yeni Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili'nin yemin töreninin ardından Gürcistan'ı terk etmişti

Sayfa Yükleniyor...