Avrupa Vakıflar Merkezi'nin Brüksel'de düzenlenen yıllık kongresine, Sabancı Vakfi da katıldı.

Sabancı Vakfı adına toplantılara katılan Programlar Yöneticisi Filiz Bikmen Bugay ile Sabancı Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Zerrin Koyunsağan, 4 panelde konuşma yaparak Sabancı Vakfı'nın Türkiye'deki faaliyeti hakkında bilgi verdi.

Katılımcıların dikkatini çeken en önemli konu, Filiz Bikmen Bugay'ın 'Sosyal Medya ve Vakıflar' başlıklı panelde Sabancı Vakfı'nın "Fark yaratanlar" projesi oldu.

Bugay, Sabancı Vakfı'nın Facebook, Twitter ve diğer sosyal paylaşım siteleri aracılıyla 100 bini aşkın izleyici toplayan bir projeye imza attığını ve Türkiye'nin dört bir yanından insanların hayatında fark yaratan kişilerin yaptıkları önemli çalışmaları gösterdiklerini ifade etti. Söz konusu proje, Avrupa'nın dört bir yanından katılan 200'e yakın vakıf temsilcisinin ilgisini ve beğenisini topladı.

Bugay'ın sunumda yer alan ve katılımcıların dikkatini çeken bir diğer konuşması da 'Kadın ve Kız Çocuklarına Vakıfların Yatırımları' adlı panelde gerçekleştirdi.

Panelde Sabancı Vakfı'nın, kadınların ve kız çocuklarının haklarının korunması ve geliştirilmesi ile ilgili 4 yıldır Türkiye'de sürdürdüğü projeler anlatıldı. Birleşmiş Milletler, İçişleri bakanlığı ve Sabancı Üniversitesi'nin yürüttüğü ortak program sayesinde 19 şubat 20010 tarihinde İçişleri Bakanlığının eşitliğe yönelik tüm valiliklere gönderdiği genelge yayınlandı.

Kısa adı TÜSEV olan Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı çatısı altında Brüksel'deki toplantılara katılan Sabancı Vakfı yöneticileri NTV'ye yaptıkları değerlendirmede, Brüksel'de AB yetkilileri ile yapmış oldukları temasların son derece verimli geçtiğini hatırlatarak, Avrupa Komisyonu'nun bundan böyle Türkiye için kaleme alacağı ilerleme raporlarında Türkiye'de faaliyette bulunan vakıfların da tespitleri ve önerilerine yer vereceğini açıkladılar.

Yetkililer, 600 Milyon dolara yaklaşan varlığa sahip olan Sabancı Vakfı'nın her yıl Türkiye'nin dört bir yanında hayata geçen projelere 30 milyon dolarlık harcamada bulunduğu ve Türkiye'nin AB'ye uyum sürecinde vakıfların öneminin göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret ettiler.

Aynı zamanda vakıf sektörünün en yaygın dergisi olan Alliance Magazine'de (www.alliancemag.worldpress.com) Sabancı Vakfı'nın faaliyetleri hakkında bir blog yöneten Filiz Bikmen Bugay, Sabancı Vakfı'nın katıldığı toplantılar hakkında da sosyal paylaşım sitesi Twitter'ddan canlı olarak bilgi verdi.