'Sabrımızın sınırı var'

Irak Kürt Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, petrol kriziyle ilgili Bağdat yönetimine sert çıktı.

21.04.2014 - 01:19

'Sabrımızın sınırı var'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi Bağdat hükümetiyle yaşanan petrol sevkiyatı ve bütçe krizine ilişkin, "Bugüne kadar çok sabrettik ve tahammül gösterdik. Ancak bunun da bir sınırının olduğunu herkes bilmelidir" dedi.

Yeni hükümetin kurulması kapsamında girişimlerini sürdüren Barzani, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih'in Erbil'deki evinin önünde basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.

Türkiye'ye yaptığı ziyarette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen görüşmenin çok olumlu ve verimli geçtiğini belirten Barzani, "Ziyaretimizin amacı ikili ilişkileri geliştirmek ve karşılıklı olarak alışveriştir. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi adına Türkiye'ye gittik ve Sayın Erdoğan ve değerli devlet yetkilileriyle görüşmeler yaptık. Şunu açıklıkla söyleyebilirim: enerji konusunda Türkiye heyetiyle toplantılar yaptık ve faydalı neticeler elde ettik. Görüşmelerimizi devam ettireceğiz" diye konuştu.

Barzani, görüşmeler neticesinde herhangi bir anlaşmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:

"Petrol sevkiyatıyla ilgili Türkiye'nin hiçbir sorunu yok. Onların bu konudaki görüşü nettir. Bize her zaman, 'petrol sizindir, kararı sizler vereceksiniz. Getirip burada satmanızda bizim için bir sıkıntı yok' diyorlar."

Merkezi Bağdat hükümetiyle anlaşmaya varmak istediklerini ancak karşı tarafın buna yanaşmadığını ifade eden Barzani, şunları kaydetti:

"Arzumuz petro, Anayasa çerçevesinde gönderip satabilmektir. Bunun için bir çözüm yolu arayışında olduk ve çok çaba gösterdik Fakat şu ana kadar Bağdat ve Erbil arasında herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Kürdistan'ın bütçedeki yüzde 17'lik payı gönderilmedi. Memur maaşları ödenmedi. Şu hususu açık bir şekilde belirtmek isterim ki bugüne kadar çok sabrettik ve tahammül gösterdik. Ancak bunun da bir sınırının olduğunu herkes bilmelidir. Şayet Bağdat hükümetiyle bir sonuca varamayacağımız anlaşılırsa, kendi başımızın çaresine bakacağız."

'HENDEK KAZIMAYA DEVAM'
Irak-Suriye sınırındaki hendek kazısıyla ilgili bir soru üzerine çalışmaların aksatılmadan devam edeceğini söyleyen Barzani, "Biz kimseye karşı hendek kazmıyoruz. Kürdistan'ın emniyeti için her ne gerekiyorsa yapmaktan geri durmayacağız. Halkın güvenliği için gerekiyorsa hendek kazarız ve tel örgü çekeriz" ifadelerini kullandı.

Kürdistan hükümetinin esas işi ve görevinin halkının haklarını korumak ve güvence altına almak olduğunu dile getiren söyleyen Barzani sözlerini şöyle noktaladı:

"Bir kesime düşmanlık olsun diye adım atmıyoruz. Sınır bölgesindeki hendeklerin kazılması, Kürdistan bölgesinin güvenliği ve emniyeti ilgilidir. O yüzden bize karşı karalama kampanyası yürütenlerin, bu davranışlarını terk etmelerini temenni ediyorum. Biz sadece görevimizi yapıyoruz. Kürdistan hükümeti olarak bu tedbirleri alıyoruz ve kesin olarak ifade etmek istiyorum ki bunu yapmaya devam edeceğiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...