Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in anıt mezarı yıkıldı

Irak ordusu ve Şii milislerin Tikrit'te IŞİD'e karşı operasyonu devam ediyor. Operasyonda Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in anıt mezarı da yerle bir oldu. Irak ordusu yarına kadar Tikrit'i IŞİD'den kurtarmayı hedefliyor.

ntv.com.tr 16.03.2015 - 10:11

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in anıt mezarı yıkıldı

Irak ordusu ve Şii milisler, Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'i IŞİD militanlarından temizlemek için büyük bir operasyon düzenliyor. Irak ordusu yetkilileri, kentin en geç yarın IŞİD'den temizleneceğini açıkladı.

Çatışmalar esnasında Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in Tikrit'in Avca köyünde bulunan anıt mezarı da yerle bir oldu. IŞİD geçtiğimiz ağustos ayında yaptığı açıklamada Saddam Hüseyin'e ait anıt mezarının yıkıldığını duyurmuştu.

Iraklı yetkililer ise, geçtiğimiz ağustosta anıt mezarda ufak tefek hasar oluştuğunu asıl yıkıntının IŞİD'e karşı yapılan operasyonlar sırasında meydana geldiğini açıkladı.

Irak basınında geçtiğimiz yıl Saddam Hüseyin'in naaşının anıt mezardan çıkarılarak bilinmeyen bir noktaya gömüldüğü yönünde haberler de yer almıştı.

Saddam Hüseyin'in Avca köyündeki anıt mezarı çatışmalar sırasında yerle bir edildi. 
Saddam Hüseyin'in Avca köyündeki anıt mezarı çatışmalar sırasında yerle bir edildi. 

2006'DA İDAM EDİLMİŞTİ

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin 2006 yılında Bağdat'ta idam edildikten sonra doğum yeri olan Tikrit'in Avca köyüne gömülmüştü.

Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit hazirandan bu yana IŞİD kontrolünde bulunuyor.

İran'dan giden Şii milislerin destek verdiği Irak ordusu Tikrit'i geri almak için 2 hafta önce bölgede askeri operasyon başlatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...