NTV

Saddam'ın sağ kolu idam edildi

Dünya

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in sağ kolu olarak bilinen özel kalem müdürü ve sekreteri "Orgeneral Abd Hmud" lakaplı Abdulhamid Mahmud El Tikriti idam edildi.

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in sağ kolu olarak bilinen özel kalem müdürü Abdulhamid Mahmud El Tikriti idam edildi.

Irak Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yüksek Cinayet Mahkemesi'nin 13/1/1000 nolu maddesi (İnsanlık hakkında kıyım yapma suçu) uyarınca Saddam Hüseyin'in sağ kolu olan özel kalem müdürü ve sekreteri Abd Hmud bugün idam edildi" denildi.

Irak'ı işgal eden ABD güçleri tarafından 19 Haziran 2003'te yakalanan Abd Hmud, Saddam Hüseyin ve yakınındaki isimlerin yargılanması için Amerikan güçlerinin yardımıyla oluşturulan Irak Özel Cinayet Mahkemesi'nde yargılandı.

Saddam Hüseyin'in özel kalem müdürü Abdulhamid Mahmud El Tikriti, 26 Ekim 2010'da "insanlık hakkında toplu kıyım yapmaktan" suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı.

LİSTEDE 4. NUMARAYDI
Abd Hmud idam cezası hakkındaki karara yaptığı itirazların sonuçlanmasından sonra infaz edildi. En çok aranan eski Irak rejimi yetkililerinin yer aldığı 55 kişilik listede Abd Hmud, 4. sırada yer alıyordu.