Irak'ın Amerikalılar tarafından devrilen ve Duceyl davasında alınan kararla asılarak idam edilen eski devlet başkanı Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Vatban İbrahim Hasan El Tikriti, Baas Partisi tarafından yapılan kötülüklerden dolayı Iraklılardan özür diledi.

Saddam Hüseyin döneminde işlenen suçların ortaya çıkarılıp, suçluların yargılanmasından sorumlu mahkemede çarşamba günü ifade veren ve Irak'ta eski başbakan yardımcısı Tarık Aziz'i de ''bu siyasetin mimarı'' olmakla suçlayan El Tikriti, eski rejim adına özür dileyen ilk yetkili oldu.

El İrakıye televizyonunda dün akşam yayımlanan habere göre, Yüksek Mahkemede ifade veren ve Saddam döneminde içişleri bakanlığı görevini yürüten El Tikriti, ''Burada Irak tarihi için konuşuyorum. Eski rejim boyunca bir zalim ile ezilenler vardı. Şimdi Saddam gittiğine göre özgürce konuşabilirim. Burası, sesimi Iraklılara duyurabileceğim tek mahkeme. Baas partisinin yüce Irak halkına çektirdiklerinden dolayı özür dilerim'' dedi.

Üvey kardeş El Tikriti, ayrıca Baas partisinin sadece kendisinin ülkeyi yönetme hakkına sahipmiş gibi davrandığını, parti yönetiminin sanki hakkıymış gibi Iraklıların ruhu ve parasıyla hareket ettiğini ama aslında buna hakkı olmadığını da söyledi ve salonda bulunan Tarık Aziz'e dönerek, onu bu siyasetin mimarı olmakla suçladı.

Her iki eski bakan da daha önce idama mahkum edilmiş bulunuyor.