Almanya'nın Stuttgart şehri yakınlarında bir okula gerçekleşen saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin kimliği henüz bilinmiyor.

İlişkili Haberler


Ancak saldırganın önce Albertville Lisesi'nde 9 öğrenci, üç öğretmeni vurduğu; ardından da bulunduğu bölgeden 40 kilometre uzağa kaçtığı, bu esnada polis ile arasında çatışmalar meydana geldiği biliniyor.

Alman basınında bu konu ile ilgili devamlı yeni bilgiler ve görgü tanıklarının verdiği yeni ifadeler yer alıyor.

Spiegel dergisinin Stuttgart polisine dayanarak verdiği bilgilere göre, saldırgan Winnenden bölgesinden 40 kilometre uzaklıktaki Wendlingen'de vuruldu.

Albertville Lİsesi'nin 17 yaşındaki eski öğrencisi Tim K., birçok öğrenciyi, vurduğu olay yerine araba ile saat 9.30 civarında ve siyahlar giyinmiş bir halde geldi.


POSTANE PARKINDA POLİSLE ÇATIŞTI
Spiegel'in haberine göre, Tim K. okuldan çıktıktan sonra bir postanenin park yerinde de polis ile çatıştı.

Bu çatışmada oradan geçmekte bulunan iki kişi hayatını kaybetti ve iki polis de ağır yaralandı.

18 SİLAHI VARDI
Alman Bild gazetesine konuşan bir öğrenci velisi ise saldırganın 18 silahı bulunduğunu söyledi. Ancak bu silahların hepsinin saldırı anında Tim K.'nın yanında olup olmadığı bilinmiyor.

Gazeteye göre polis, Tim K'nın annesini de sorguya almış durumda. Tim K.'nın ailesinin ruhsatlı silahları bulunduğu bilgisi de Alman basınında yer alıyor.

Albertville Lisesi 9. sınıftan bir öğrenci ise Radio Antenne 1'e yaptığı açıklamada, olayı şöyle özetledi:

"Biz bilgisayar odasındaydık. Önce gürültüler duyduk. Öğretmenimiz dışarı çıktı, etrafa baktı ve kapıları kapattı. Daha sonra başka bir öğretmenden saldırı olduğunu öğrendik. Sonra polisten bir işaret gelmesini bekledik. O işaret gelince de dışarı çıkıp, yüzme havuzuna doğru gittik."

HİÇ DİKKAT ÇEKMEZDİ, İÇİNE KAPANIKTI
Stuttgart'ın bağlı bulunduğu Baden-Württemberg eyaletinin Hıristiyan Demokrat Partili Kültür Bakanı Helmut Rau, Spiegel'e yaptığı açıklamada, saldırgan Tim K.'nın ortaokul diplomasını geçen sene Albertville Lisesi'nden aldığını ve daha sonra meslek eğitimi almaya başladığını söyledi. Rau, saldırganın hiç dışa dönük olmayan ve dikkat çekmeyen bir öğrenci olduğunu söyledi. Rau, "Görünen o ki iki karakterli bir öğrenciymiş" dedi.

POLİSLER: SINIFTA DURUM DEHŞET VERİCİYDİ
"Frankfurter Algemeine Zeitung" olayın ardından bin kişilik bir polis kuvvetinin durumu kontrol altına almak için çabaladığını yazıyor ve saldırının gerçekleştiği sınıfa ilk giren polislerin durumu "dehşet verici" diye tarif ettiğine dikkat çekiyor.

Gazete saldırgan Tim K.'nın ailesinin evinde bulunan 18 silahtan birinin kayıp olduğunu da belirtiyor.

CİNNET VAKALARINI ARAŞTIRACAĞIZ
Süddeutsche Zeitung ise konu ile ilgili haberinde, Alman politikacıların tepkilerini özetliyor. Alman Cumhurbaşkanı Horst Köhler olayın ardından şaşkınlık içinde olduğunu söylerken, "Aklımız saldırının kurbanları ve onların ailelerinde. Şu zor saatlerinde kendimizi onlara derinden bağlı hissediyoruz." ifadelerini kullanıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm aracılığıyla yaptığı açıklamada, saldırının ardından derinden sarsıldığını, dehşete düştüğünü söylüyor ve kurban yakınları ile aynı duygular içinde olduğunu belirtiyor.

Federal Aile Bakanı Ursula von der Leyen ise olayın insana söyleyecek söz bırakmadığını belirtiyor ve gelecekte bu tür olayların önlenmesi için tedbirlerin alınacağını ifade ediyor. Bakan, okulları bölye kritik durumlara hazırlamanın yanı sıra, bu tarz cinnet vakalarının da daha derin bir şekilde araştırılacağını söyledi.

2002'DE 16 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
Deutsche Welle ise konu ile ilgili haberinde, Almanya'da daha önceki yıllarda da bu tarz saldırıların gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Daha önce gerçekleşen benzer olaylar şöyle sıralanıyor:

* Şubat 2002: Bavyera eyaletinin Freising kentinde okuldan atılan bir örgenci, 3 kişiyi öldürdü, ardından intihar etti. Saldırıda bir öğretmen yaralandı.

* 26 Nisan 2002: Almanya’nın doğusundaki Erfurt kentinde, 19 yaşındaki bir saldırgan okul bastı. Gutenburg Lisesi’ndeki olayda 12 öğretmen, bir sekreter, iki öğrenci ve bir polis memuru yaşamını yitirdi. Saldırgan intihar etti.

* 20 Kasım 2006: Almanya’nın kuzeybatısındaki Emsdetten kasabasında 18 yaşındaki eski bir öğrenci okul bastı. Olayda 11 kişi yaralandı. Saldırgan intihar etti.