'Saldırı emri Esad'dan'

Suriye Devlet Başkanı Esad'a bağlı üç üst düzey yetkilinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili komplo teorileri gelmeye devam ediyor. Üç yetkilinin saldırıdan önce zehirlenerek öldürüldüğü iddialarından sonra, saldırı emrinin bizzat Esad tarafından verildiği ileri sürüldü.

19.07.2012 - 10:19

'Saldırı emri Esad'dan'

Suriye'de 16 aydır süren şiddet olaylarında dün Esad rejimine en büyük darbe indirildi. Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Binası'na düzenlenen intihar saldırısında Savunma Bakanı Davud Racha, Esad'ın eniştesi Genelkurmay Başkan yardımcısı Asıf Şevket ve General Hasan Türkmani öldürüldü. Saldırıyla ilgili ortaya bir çok komplo teorisi atıldı.


Bu teorilerin en çarpıcı olanı ise 'saldırı emrinin Esad tarfından verildiği'ne yönelik olanı... İddiaya göre Racha, Şevket ve Türkmani 'darbe hazırlığında oldukları gerekçesiyle' Şam rejimi tarafından tasviye edildi. Bu teori, Şam'de darbe söylentilerinin arttığı ve yönetim içindeki grupların arasındaki mücadelenin kızıştığı, iddialarıyla destekleniyor. Şevket'in özellikle Esad'ın kardeşi Mahir Esad'la görüş ayrılıkları içinde olduğu ve Fransızlarla olan yakın ilişkisinin de Şam rejimini rahatsız ettiğinin altı çiziliyor.

'İKİ AY ÖNCE ZEHİRLENDİLER'
Başka bir iddiaya göre ise, Racha ve Şevket, iki ay önce aşçıları tarafından zehirlendi. Ancak Esad rejimi, son dönemdeki uluslararası baskıyı hafifletmek amacıyla, ölümleri dün duyurdu.

Alman Die Welt gazetesinde yer alan bir habere göre, Suriyeli muhalifler, bir aşçı yardımıyla iki ay önce Savunma Bakanı Racha ve Genelkurmay Başkanı yardımcısı Asıf Şevket'i zehirlediklerini açıklamışlardı. İddiaya göre, zehirlenme olayından sonra rejim tarafından Şevket'in memleketi Tartus'ta büyük bir cenaze töreni bile düzenlenmişti. Muhalefetin iddiası sonrası Racha ve Şevket bir daha kamuoyu karşısına da çıkmadılar.

'İNTİHAR SALDIRISI SENARYO'
Esad rejiminin ise, son dönemde yoğunlaşan uluslararası kamuoyu baskısını azaltmak için iki ay önce zehirlenerek öldürülen Racha ve Şevket'in ölümlerini kullandığı iddia edildi.

Suriye krizini görüşmek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştüğü sırada intihar saldırısı eylemi gerçekleşti. BM Genel Sekreteri Ban ki-mun da, Suriye'deki şiddetin durdurulması için Çin'le görüş alışverişinde bulunuyordu. Ayrıca BM Genel Kurulu'nda Esad rejimine karşı bir taslak üzerinde görüşmeler yapılacaktı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, uluslararası kamuoyunun baskısını boşa çıkarmak amacıyla, Savunma Bakanı Racha ve eniştesi Asıf Şevket'in dün intihar saldırısında öldürüldüğü senaryosunu hayata geçirdiği savunuldu.

'ÖLÜMLER HEMEN AÇIKLANDI'
Bu iddiaları desteklemek için öne sürülen teoriler arasında, devlet televizyonunun Racha ve Şevket'i çok kısa bir süre içinde "ölü" olarak açıklamaları gösterildi.

'ESAD YARALI, ESMA ESAD RUSYA'DA'
İngiliz Guardian gazetesinin haberinde ise, başka bir komplo teorisine yer verildi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın dün düzenlenen intihar saldırısında yaralandığı, tedavi için Şam'dan Lazkiye'ye gönderildiği iddia edildi. Yaralanan Esad'ın eşi Esma Esad'ı Rusya'ya gönderdiği de komplo terorileri arasında bulunuyor.

'ŞARA 13 GENERALLE BİRLİKTE KAÇTI'
Diğer bir komplo teorisi de, Suriyeli muhalif örgütlerden Devrim Koordinasyon Komitesi üyesi Sair el-Haci'den geldi. Suriyeli muhalif Haci, Suriye Devlet Başkanı yardımcısı Faruk el-Şara'nın beraberindeki 13 tümgeneralle kaçtığını ileri sürdü. Esad rejiminin ömrünün bir haftadan daha az kaldığını iddia eden Haci, Rusya ve İran'ın Esad'ı yurtdışına kaçırmaması halinde, Suriye Devlet Başkanı'nın sonunun da Libya devrik lideri Muammer Kaddafi gibi olacağını söyledi.

DEBKA: İNTİHAR BOMBACISI ÖLDÜRMEDİ
İsrail istihbarat örgütü MOSSAD'a yakınlığıyla bilinen DEBKAfile adlı internet sitesi ise, Suriyeli bakanlar ve Esad'ın eniştesi Asıf Şevket'in intihar bombacısının saldırısı sonucunda değil, toplantı odasına yerleştirilmiş bir bombanın patlamasıyla öldürüldüklerini iddia etti. DEBKAfile, İçişleri Bakanı İbrahim el-Şaar'ın da saldırıda yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...