Başkanlık sarayında yapılan devir teslim töreninde Salih, 21 Şubat'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin galibi Abdurabbu Mansur Hadi'ye makamını devretti.

Salih'e en yakın kişilerin iddialarına göre ise Yemen'in eski lideri iki gün içerisinde Etiyopya'ya sığınacak. Eski Devlet Başkanı Salih'in yargılanmasını isteyen muhalif gruplar, başkent Sana'da binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenledi.

Bugün yapılan devir teslim törenini Salih'in Yemen'e dönmek için bahane ettiğini savunan muhalifler, Ulusal Geçiş Konseyi(UGK) hükümetinden Salih'in yargılanmasına yönelik kanunlar çıkarılmasını talep etti. 

'ÜLKEMDE SİYASİ PARTİ LİDERİ OLARAK YAŞAYACAĞIM'
Yemen'de muhalifler, Salih'in daha önce yaptığı, ''Ülkemde muhalif bir siyasi parti lideri olarak yaşamaya devam edeceğim'' sözleri yeni dönemde sağlanacak istikrar için tehdit olarak algılanıyor.

Salih yönetimine karşı aylarca süren halk ayaklanmaları, yaşanan birçok çatışma, sivil kayıplar ve Salih'e yönelik bombalı suikast girişiminin ardından geçtiğimiz yıl sonunda uluslararası baskılar ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arabuluculuğu ile uzlaşma sağlandı.

Yemen'de ordudaki parçalanma ve kutuplaşmanın en büyük sebebi olan aşiret yapısı ve bazı ailelere bırakılan askeri birlikler, Ulusal Geçiş Konseyi hükümeti ve Hadi'nin önündeki en büyük problemler olarak gösteriliyor.