Salih Müslim'den Kuzey Irak referandumuna destek (Görevi bıraktı)

PYD eşbaşkanı Salih Müslim görevi bıraktı. Suriye'nin kuzeyinde önceki gün düzenlenen kongrede yeni eşbaşkanlar seçildi. Müslim görevi bırakırken Kuzey Irak referandumuna destek verdi.

NTV Haber 29.09.2017 - 11:17

Salih Müslim'den Kuzey Irak referandumuna destek (Görevi bıraktı)

Kongre, Haseke'ye bağlı Rimelan kasabasında düzenlendi. PKK'nın Suriye uzantısı olarak görülen PYD'nin eşbaşkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah'ın yerine Şahoz Hasan ve Hevi Mustafa eşbaşkan seçildi. Müslim, Şarkü'l Avsat gazetesine açıklamalarda bulundu.

Eski eşbaşkan Kuzey Irak referandumunu savundu. Kuzey Iraklıların iradesini hürmekle karşıladıklarını belirten Müslim, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin partisi KDP ile aralarındaki anlaşmazlığın ayrıntı olduğunu söyledi. "Bazıları referandumun Türk, Arap ve İran ulusal güvenliğinin ortadan kaldırdığını söyledi. Peki Kürtlerin ulusal güvenliği yok mu" ifadelerini kullandı.

Cezire Eşbaşkanı Hediye Yusuf da kişisel Twitter hesabından Kuzey Irak'a ambargo uygulanması halinde Suriye'de kontrolleri altındaki bölgenin kapılarının sonuna kadar açık olacağını yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...