Şalit için ABD'den dev tatbikat

Hamas ile İsrail arasındaki esir takasına sadece bir gün kaldı. Anlaşmanın son anda bozulmasından çekinen ABD, takasın süreceği hafta boyunca Ortadoğu'da büyük bir hava tatbikatı başlattı.

17.10.2011 - 16:20

Şalit için ABD'den dev tatbikat

Akdeniz'den Hürmüz Körfezi'ne kadar tüm Ortadoğu semalarında cuma gününe kadar sürecek tatbikatla, ABD Hava Kuvvetleri Ortadoğu'da olası bir kriz halinde Hava Kuvvetleri'nin nakliye ve tahliye gücünü test etmeyi hedefliyor.

İsrailli esir asker Gilad Şalit'in yarın bırakılacağı saatlerde ABD nakliye uçakları, İsrail ve Suudi Arabistan'a inerek herhangi bir olumsuzluğa karşı hazırlıklı olacaklar. Takasın yapılacağı saatlerde ayrıca İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan ordusu alarm düzeyini en üst seviyeye çıkaracaklar.

FİLİSTİNLİ MAHKUMLAR TÜRKİYE'YE GELİYOR
Londra merkezli El Hayat gazetesine konuşan Hamaslı üst düzey yönetici Musa Ebu Marzuk, sürgün edilmeleri koşuluyla serbest bırakılacak 40 Filistinli mahkumu Türkiye, Katar ve Suriye'ye göndereceklerini söyledi. Marzuk bu üç ülkenin söz konusu mahkumları kabul edeceklerini taahhüt ettiklerini belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Hamas yetkilisi de, Türkiye, Suriye ve Katar'ın Mısır ve Hamas'la birlikte mahkumların sevk edilme süreci konusunda iletişim içinde olduklarını söyledi.

İLK AŞAMADA 477 FİLİSTİNLİ SERBEST KALACAK
İsrail ile Hamas arasında Kahire'de dolaylı görüşmeler yoluyla imzalanan ve İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında bin 27

Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasını öngören takas anlaşmasının ilk aşaması yarın gerçekleşecek. İlk aşamada Şalit ve 477 Filistinli tutuklunun takası gerçekleştirilecek.

Hamas'ın El Aksa televizyonuna göre, Gilad Şalit yarın saat 11.00'de Mısır'ın Sina tarafına geçirilecek, oradan da İsrailli yetkililere teslim edilecek.

ŞALİT İÇİN ASKERİ TÖREN
Sınırdan İsrail tarafına askeri bir üsse geçirilecek olan Şalit, oradan da Tel Aviv'in güneyindeki Tel Nof askeri üssüne götürülecek. Tel Nof'ta ailesiyle buluşacak olan Şalit için, burada Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak, Genelkurmay Başkanı Beni Gantz'ın da katılacağı askeri tören yapılacak.

GAZZE'DE DE HAZIRLIK VAR
Gazze'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas da, tutuklular için iki ayrı karşılama töreni planladı.
İlk olarak Refah kapısında yapılacak karşılama daha çok resmi düzeyde olacak. Buradaki karşılamaya Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye başta olmak üzere tüm örgütlerden önde gelen isimler katılacak. Tutukluların korumasını da Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları yapacak. Basına kapalı olarak planlanan karşılamanın görüntüleri Hamas tarafından dağıtılacak.

Devamında tutuklular, otobüslerle halk karşılamasının yapılacağı Gazze şehir merkezine getirilecek. El Ketibe sahnesinde yapılacak karşılamaya onbinlerce Gazzelinin katılması bekleniyor. Sahne ve platform inşaatı devam ederken, sandalyeler de diziliyor.

ŞALİT YENİDEN KAÇIRILACAK!
Yarını tatil ilan eden Hamas, buradaki karşılamada gövde gösterisi de yapacak. Şalit'in kaçırılmasının yeniden canlandırılmasının da planlandığı karşılama töreninde, askeri yürüyüş yapılacak, zafer marşları çalınacak.

Aileler de ilk kez yakınlarını burada görecek. Kutlamaların akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Daha sonra serbest bırakılan Filistinliler evlerine gidecek. Evler önünde kurulacak çadırlarda kutlamalar kabul edilecek.

Törenlere Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katılması beklenmiyor. Batı Şeria'daki karşılama törenlerine sınırlama getirildiği, dolayısıyla görece sönük geçeceği söyleniyor. Abbas'ın serbet bırakılanları resmi ikametgahı Mukata'da kabul edeceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...