Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Hollywood’un Meksikalı yıldızı Salma Hayek’e onur nişanı vereceğinin açıklanması ülkeyi karıştırdı.

‘Legion d’honneur’ nişanının Hayek’e verileceğini duyan eski maliye bakanı Henri Torre (78), kendisine verilen nişanı iade etti.

Milliyet'teki habere göre Torre, “Onurlandırılmayı hak etmeyen insanlar onurlandırıldı. Nişanın önemi kalmadı” dedi. Politika dergisi Marianne ise “Sarkozy, eğlenmek için yeni bir olay daha çıkardı” diye yazdı.

L’Express dergisinin internet sitesi ise “Napolyon Bonaparte mezarında ters döndü”, “Tenten ve köpeği Milou’ya da ödül verelim” gibi öfkeli mesajlarla doldu. Kararı eleştirenler Hayek’in kocası milyoner işadamı Francois-Henri Pinault’un Sarkozy’nin yakın bir arkadaşı olduğunu hatırlattı.

Nişanın Hayek’e birkaç hafta içinde Elysee Sarayı’nda aile içindeki bir tören ile takdim edileceği açıklandı. İlk defa 1804’te Napolyon tarafından Fransa’ya hizmet eden kadın ve erkeklere verilmeye başlanılan Legion d’honneur nişanı ülkenin en saygın ödülü olarak görülüyor.