Şam Havalimanı yakınında patlama

Esad rejimine ait devlet televizyonu, İsrail'in Şam Havalimanı yakınındaki askeri noktaları vurduğunu duyurdu. İsrail'den, saldırıyı resmen teyit eden bir açıklama gelmese de dolaylı ifadelerle saldırı kabul edildi.

NTV Haber 27.04.2017 - 08:49 | Son Güncelleme : 27.04.2017 - 12:01

Şam Havalimanı yakınında patlama

Suriye'nin başkenti Şam'daki Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarında patlamalar oldu.

Esad rejimine ait devlet televizyonu şafak vakti Şam Havalimanı yakınındaki askeri noktaların İsrail füzeleri tarafından vurulduğunu duyurdu.

Saldırıda maddi hasar meydana geldiği ifade edildi. Görgü tanıklarına göre, bölgede Hizbullah'a ait bir silah deposuna 5 saldırı düzenlendi.

Saldırıyı İsrail'in yapmış olduğu belirtilse de İsrail'den bunu teyit eden resmi bir açıklama gelmedi. 

"HER SEFERİNDE HAREKETE GEÇECEĞİZ"

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Suriye'deki Şam Havaalanı'na yönelik saldırının arkasında Tel Aviv yönetimin olduğunu dolaylı bir ifade kullanarak kabul etti.

İsrail ordu radyosuna konuşan Katz, bugün Şam Havaalanı'na yapılan saldırıya ilişkin, "Bu olayın İsrail'in, Hizbullah'a silah transferini önleme politikalarıyla uyumlu olduğunu söyleyebilirim. Hizbullah'a gelişmiş silah transferi yapılacağına dair istihbarat aldığımız her seferde harekete geçeceğiz. İran'ın Suriye'de askeri bir varlık oluşturmasını önlemek zorundayız" dedi.

RESMİ TEYİT YOK

İsrail, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, zaman zaman Suriye topraklarında faaliyet gösteren rejim muhalifi örgütlere, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor.

İsrail yönetimi genellikle bu saldırıları resmi olarak teyit etmekten kaçınıyor.

İsrail daha önce Suriye içinden Hizbullah'a yapılacak herhangi bir silah yardımının kırmızı çizgisi olduğunu açıklamış, böyle bir durumda hava saldırıları ve topçu atışıyla karşılık verileceğini de duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...