Şam'daki otobüs patlaması saldırı değil

Suriye'nin başkenti Şam'da İranlıları taşıyan bir otobüste meydana gelen patlamanın, havası inmiş lastikten kaynaklandığı ortaya çıktı.

03.12.2009 - 10:56

Suriye'nin başkenti Şam'da sabah saatlerinde meydana gelen patlamanın bombalı saldırı olmadığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Sait Sammur, basına yaptığı açıklamada, "patlamanın, benzin istasyonuna gelen otobüsün havası inmiş lastiğinden kaynaklandığını" söyledi.

Patlama nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Sammur, hayatını kaybedenlerin uyruklarına ilişkin bilgi vermedi.

Kent merkezine yakın Seyyide Zeynep bölgesinde sabah saatlerinde bir otobüste patlama meydana gelmiş, görgü tanıkları, patlamaya bombanın neden olduğu ve 10'dan fazla kişinin hayatını kaybettiği yönünde ifadelerde bulunmuştu.

Bombanın, Hz. Ali'nin kızı Seyyide Zeynep'in türbesini ziyarete gelen İranlı yolcuların bulunduğu otobüsü hedef aldığı da iddia edilmişti. Ancak daha sonra hayatını kaybedenler arasında Suriye vatandaşlarının da bulunduğu belirtildi ve patlamanın belediye otobüsünde meydana geldiği ortaya çıktı. Çeşitli televizyon kanalları, görgü tanıklarına dayandırdıkları haberlerinde, her iki ihtimale de yer vererek ölü sayısının 10'u aştığını ve çok sayıda yaralı bulunduğunu duyurdu.

Bir benzin istasyonunda meydana gelen patlama nedeniyle çevrede bulunan çok sayıda binada maddi hasar meydana geldi. Patlamanın ardından güvenlik birimleri olay yerini kordon altına alırken, bölgeye girişler yasaklandı ve basın mensuplarının yaklaşmasına izin verilmedi.

Öte yandan, görgü tanıkları çok sayıda yaralının hastaneye taşındığını belirterek, ceset parçalarının etrafa yayıldığını söylediler. Bununla birlikte tanıkların birbirinden farklı ifadeleri karışıklığa neden olurken, olayla ilgili henüz resmi ve yazılı bir açıklama yapılmadı.

Seyyide Zeynep bölgesine yakın bir yerde geçen yıl Eylül ayında meydana gelen bombalı saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...