Şam'dan dumanlar yükseliyor

Reformcu internet siteleri Suriye ordusunun Şam’ın batısındaki Muadhamiye semtini kordon altına aldığını, semtten dumanlar yükseldiğini duyurdu.

09.05.2011 - 13:05

Şam'dan dumanlar yükseliyor

Suriye ordusu başkent Şam'ın batısında yer alan banliyö semti Muadhamiye'yi kordon altına aldı. Bölgede yoğun çatışma seslerinin duyulduğu bildiriliyor. Reform yanlısı eylemcilerin internet sitelerinde, banliyö semti üzerine dumanların yükseldiği, ayrıca elektrik ve iletişim hatlarının kesildiği bildirildi.

Şam'ın yanısıra Suriye güvenlik güçleri başkentin kuzeyinde yer alan Humus, güneyde Dera ve sahil kenti Banyas'ta da hükümet karşıtı protestoları bastırmaya çalışıyor. Suriyeli yetkililer, üç kent ve çevresindeki olaylarda altı güvenlik görevlisinin öldüğünü ileri sürdü.

Pazar günü Humus kentinden gelen silahlı çatışma haberlerinde, ölenler arasında 12 yaşında bir çocuğun da olduğu bildirildi. Humus'ta tanklarla destekli askerlerin cumartesi gecesinden beri evlere baskın düzenleyerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

Suriye devlet televizyonu da, silahlı kişilerin Humus yakınlarında yola pusu kurarak bir minibüsteki 10 işçiyi öldürdüklerini billdirdi. Yabancı gazetecilerin giriş yapması yasaklandığı için Suriye'den gelen haberlerin bağımsız kaynaklarca doğrulanması zor

BİLANÇO AĞIR
Yedi hafta önce başlayan protestolarda şimdiye kadar en az 500 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Eylemlerde toplam 2 bin 500 kişinin de gözaltına alındığı öne sürülüyor.

Protestocular, daha fazla siyasi ve sosyal özgürlük talep ediyor, kimi gruplar ise Esad rejiminin sona ermesi çağrısını yapıyor.

Suriye İçişleri Bakanlığı, göstericilere teslim olmaları ve ellerinde olan her türlü silahı da teslim etmeleri için 15 Mayıs'a kadar süre tanıdıklarını açıkladı.

DIŞ BASKI ARTIYOR
ABD yönetimi, Suriye ordusunun eylemcilere karşı düzenlediği baskınları "barbarca" diye niteledi. İtalya da gösterilerin bastırılmasını kınadı. İtalya ayrıca Avrupa Birliği'ne Suriye'ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptığını açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon da Cumhurbaşkanı Esad'a muhalefete yönelik baskıya son verme çağrısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...