Şam'dan "Halep'te saldırıları durdurma" sinyali

Suriye'nin Halep kentinde çatışmalar devam ediyor. Kentin boşaltılması çağrısı yapan Şam yönetimi hava saldırılarının azaltılabileceği sinyalini verdi. Ancak muhalifler bombardımanların devam ettiğini aktarıyor.

halep suriye bombardaman111016.jpg

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ise kente giriş için Esad yönetiminden ablukayı gevşetmesini istedi. Suriye'de sivillere yönelik saldırılar da devam ediyor.

Bombardımanlarla harabeye dönen Halep'te 275 bin sivil kapana kısılmış durumda. Yüzbinlerce kişiye sağlık hizmeti vermek için yalnızca 35 doktor görev yapıyor. Bölgedeki 8 hastane tedavi için sıra bekleyen yaralılarla dolu.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü kente giriş için Esad yönetiminden ablukayı gevşetmesini talep etti.

Uluslararası toplum ise, kente yardım göndermek için bir türlü fikir birliğine varamıyor. BM yetkilileri geçtiğimiz temmuz ayından beri kuşatma altındaki Halep'te binlerce sivilin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Şam yönetimi ise ateşkesin sona ermesinin ardından Halep'in doğusunda yaşayan halka ve direnişçilere kenti terk etme çağrısında bulunmuştu.

Suriye ordusu Halep'e yönelik insani yardımlara olanak vermek için Halep'e yönelik kara ve hava saldırılarını azalttığını söylüyor.

Ancak muhalifler, operasyonun tüm hızıyla sürdüğünü belirtiyor. Suriye ordusunun saldırıları sonucu son iki haftada 270 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...